Almanya’dan Rusya’ya üç önemli ziyaret

German-Russian-Flags-1.jpg

Almanya ile Rusya arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek maksadıyla Mayıs ayında Almanya’dan Rusya’ya önce Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ardından Ekonomi Bakanı Peter Altmeier ve sonra da Başbakan Angela Merkel ziyaret gerçekleştirecek.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yarın Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova’ya gidecek. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmenin ana gündem maddelerini iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi, Suriye savaşı, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan kriz, İran’ın nükleer program ve Almanya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliği gibi konuların ele alınacağı belirtildi.

Avrupa Birliği ülkelerinin 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak itmesinden sonra uyguladıkları ekonomik yaptırımlar yüzünden Alman yatırımcılar tarafından büyük baskı gören Federal hükümet, ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, 13-14 Mayıs tarihleri arasında Rusya’ya ziyarette bulunarak görüşmelerde bulunacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 18 Mayıs’ta Soçi’de bir araya gelecek. İkili ilişkiler, bölgesel sorunlar gibi önemli konuları ele alması bekleniyor. Merkel Rusya’yı en son 2017 yılında ziyaret etmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum