Akşener’den Suriyeliler için 3 aşamalı plan önerisi

iyi-parti-genel-baskani-meral-aksener-hastaneye-kaldirildi-h1569774225-5fd161.jpg

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçici koruma altındaki Suriyelilerin geri dönüş sürecinin acilen başlatılması gerektiğini ifade etti. Akşener, Suriyelilerin dönüşü için Şam hükümeti ile ortaklaşa bir komisyon kurulmasını önerdi

Akşener, partisinin Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği “Suriyeli Sığınmacıların Ülkelerine Dönüş Çalıştayı”nda, “Suriyelilerin evlerine geri dönüşlerini sağlayacak üç aşamalı planı” kamuoyuna açıkladı. Planın ilk aşamasının kalıcı bir çözüm için bir hazırlık dönemi olduğunu belirten Akşener, açık kapı politikasının sonlandırılması ve ayrıca geçici koruma altındaki Suriyelilere vatandaşlık verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Suriyelilerin ruhsatsız iş yerleri kapatılmalı

Suriyelilere ait ruhsatsız iş yerlerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Akşener, “Haksız rekabeti önlemek için geçici koruma altındaki yabancı işletmecileri kapsayacak bir geçici mükellefiyet kanunu çıkartılarak çalışanlardan sigorta katkı payı alınıp, vergi kesintisi yapılacak” diye konuştu.

“Suç işleyen Suriyeliler, yasalarımızın öngördüğü cezaları çektikten sonra sınır dışı edilecek”

Türkiye geneli yapılacak denetimlerle kayıtsız olan Suriyelilerin tespit edilip sınır dışı edilmesi gerektiğini savunan Akşener, “Bayram ziyareti, ticaret veya çeşitli nedenlerle ülkelerine giden Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşlerine, mevcut kanunlara uygun olarak izin verilmeyecek. Suç işleyen Suriyeliler, yasalarımızın öngördüğü cezaları çektikten sonra, yine yasalarımız uyarınca sınır dışı edilecek ve Türkiye’ye tekrar kabul edilmeyecek.” değerlendirmesini yaptı.

Geri dönüş sürecinde belediyeler bünyesinde birimler oluşturacaklarını aktaran Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belediyelere yapılacak geri dönüş başvuruları üzerine yolculuk işlemlerinin tarif edileceği bir süreç çalışması başlatılacak. Sürecin sağlıklı işletilebilmesi amacıyla belediyelerce ilgili birimlere ihtiyaç duyulacak sayıda personel görevlendirmesi yapılacak. Merkezi olarak hazırlanacak ‘Geri Dönüş Eylem Planında’ belirlenecek önlemlerin eksiksiz uygulanması ve uygulamaların düzenli bir biçimde denetlenmesi sağlanacak. Bu sayede hem geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimizin mutluluğu hem de vatandaşlarımıza mutlu, huzurlu ve müreffeh bir gelecek sunmak için geri dönüş sürecinin acilen başlatılması gerekiyor.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum