AKP’nin 50+1 planı: “İYİ Parti ile kurulacak bir ittifakta yüzde 50+1’e ulaşmak daha garanti gibi duruyor”

MEral-RTE.jpg

Cumhuriyet yazarı Emine Kaplan, bugün yayımlanan yazısında AKP’nin yüzde 50+1 alabilmek için farklı ittifak arayışları içerisinde olduğunu gündeme getirdi. Yeni kurulacak partilerle birlikte büyük yara alan ve oy kaybetmesi beklenen AKP’nin yüzde 50+1 oranını sağlayabilmek için İYİ Parti’yi ittifaka dahil etmeyi planladığını söyleyen Kaplan, “Hem MHP’ye giden oylar geri gelir hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’den MHP’ye göre daha fazla oy alınır” görüşünü dile getiriyor” dedi.

Kaplan’ın yazısında öne çıkan bölümler:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sık sık MHP ile ittifaka devam edileceğini vurgulasa da AKP içinde yeni kurulacak partilerle birlikte 2023 ya da daha erken yapılacak bir seçimde hem Cumhur, hem de Millet İttifakı’nı oluşturan bileşenlerin değişebileceği, hatta ittifakların yeni baştan kurulabileceği dile getiriliyor.

Erdoğan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yakınlaşmasına dikkat çeken AKP kurmayları, “MHP lideri Bahçeli halinden oldukça memnun, çünkü AKP’den geçişler olduğu için oyu artıyor. Ama İYİ Parti ile kurulacak bir ittifakta yüzde 50+1’e ulaşmak daha garanti gibi duruyor.

Hem MHP’ye giden oylar geri gelir hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’den MHP’ye göre daha fazla oy alınır” görüşünü dile getiriyor. Bahçeli’nin son dönemde yaptığı çıkışların da AKP’nin bir başka partiye doğru yönelmesini önleme amaçlı olduğu dile getiriliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum