AKP’den seçim anketi ile ilgili açıklama: 12 saatte yapılması mümkün değil

akp-anket_008473765.jpg

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, ‘MAK Danışmanlık’ın anketi ile ilgili olarak açıklama yaptı. Dağ, AKP’nin MAK Araştırma şirketi ile herhangi bir bağının ve çalışmasının olmadığını ifade etti.,

MAK Danışmanlık, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için 33 bin kişi ile anket yaptıklarını duyurmuştu. Telefon görüşmeleri aracılığı ile yapıldığı belirtilen ankette Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım ortak yayını da sorulmuştu.

Dağ, 12 saatte 33 bin kişi ile yapıldığı söylenen anket için “12 saatten kısa bir süre içerisinde CATI yöntemi ile 33 bin kişilik bir araştırma yapılabilmesi mümkün değildir” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle:

MAK Araştırma firması ile partimizin herhangi yakınlığı ve çalışması bulunmamaktadır. Nitekim dün ve bugün basında yer alan haberlerde yer verilen söz konusu firmanın AK Parti’ye yakın olduğuna dair ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Araştırma alanında az çok bilgiye sahip olan herkesin de bileceği gibi 12 saatten kısa bir süre içerisinde CATI yöntemi ile 33 bin kişilik bir araştırma yapılabilmesi mümkün değildir.

Yapıldığı iddia edilen bu tür sahte araştırmalar ile reklam yapmaya çalışmak hem araştırma sektörüne zarar vermekte hem de toplumu yanlış bilgilendirmektedir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum