AKP Sözcüsü Çelik’ten sistem tartışmalarıyla ilgili açıklama: “Tıkanıklık görülen yerlere müdahale edilecektir”

ak-parti-sozcusu-omer-celik-ten-onemli-aciklamalar-3913005.jpg

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne ve Yunanistan ile yaşanan gerginliğe ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Yunanistan’a tepki olarak “Kullandığı üslup bir devlet adamı üslubu değil” açıklamasını yapan Çelik, sistem tartışmalarına yönelik olarak ise “Tıkanıklık görülen yerlere müdahale edilecektir” ifadesinin kullandı.

Çelik’in açıklamasından satır başları şöyle:

Herkesin kendi illerine göre ve genel anlamda bir değerlendirme yapıyoruz. İç ve dış politikaya ilişkin arkadaşlarımızın soruları oluyor. Bu çerçevede geniş kapsamlı bir toplantı yapılıyor. Sorulara dönük Cumhurbaşkanımız yanıtlar veriyor. Üçüncü toplantımızı da tamamlamak üzereyiz. Önümüzdeki dönemle ilgili, Meclis gündemiyle ilgili yapılacak çalışmalar da söz konusu. Milletvekillerimiz yaz döneminde illerinde nasıl bir çalışma olduğunu, Türkiye genelinde nasıl bir çalışma yapılması gerektiğini geniş kapsamlı bir şekilde değerlendiriyorlar. Seçim zamanı sahada gördükleri doğru uygulamaları dile getirdikleri gibi eksiklikleri de dile getiriyorlar. Bütün bunlar parti yönetimimiz tarafından not alınıyor. Bunlar çerçevesinde de ilgili birimlere neler yapılmasıyla ilgili genel başkanımızın talimatları iletiliyor.

İç politikayla ilgili konular değerlendiriliyor. Yoğun bir dış politika gündemi var. Ayrıca Cumhurbaşkanımız katıldığı Japonya ve Çin ziyareti, G-20 Zirvesi ve en son Güneydoğu Zirvesiyle ilgili milletvekillerimize ayrıntılı bilgi verdi. Bu çerçevede bu toplantıyı da tamamlıyoruz. Yarın MKYK’mız olacak. Burada normal basın toplantısı formunda sizlerle bir btoplantı gerçekleştireceğiz ve sorularınıza yanıt vereceğiz.

Soru: Dana önceki toplantılarda milletvekillerinin özellikle Meclis’le alakalı yeni sisteme uyarlanması anlamında bazı önerileri gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı da haklı bulduğunu ifade etmişti. Bugün de benzer öneriler ve çözüm önerileri gündeme getirildi mi?

Aslında şöyle bir tartışma yürüyor. Bizim bahsettiğimizin dışına çıkılsa da Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi milletimizin onayıyla hayata geçmiş bir sistem. Birinci yılını doldurdu. Bir yıl içerisinde uygulamanın çeşitli safhaları görüldü.  Bürokraside bu sisteme uyum sağlayan ve sağlayamayanlarla ilgili geniş bir değerlendirme yapıldı. Burada tabii CHP sistemle ilgili bir meşruiyet tartışmasına çalışıyor. Bu demokrasi dışı bir durum. Bu sistem milletin onayından geçmiştir ve tamamen meşrudur. Uygulanması konusunda biz pratikle ilgili durumları biz tartışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Balkan ziyaretinden dönerken de bunların tartışılacağını, önerisi olanlara açık olduğunu ifade etti. Bu çerçevede milletvekillerimizin bu tip değerlendirmeleri önemlidir. Kendilerinin illeriyle merkezi hükûmet arasındaki ilişkinin hızıyla, verimliliği açısından yaptıkları değerlendirmelerde ortaya koydukları notlar dikkatle değerlendiriliyor. Bu sistemin en büyük özelliği vatandaşın devletten hızlı hizmet alabilmesi. Devlet makamlarının hızlı bir dönüş yaparak pratik bir şekilde bu sorunları çözebilmesiydi. Sayın milletvekillerimizin tabii zaman zaman ilettikleri bazı bürokratik makamlarda bu hızı göremedikleri değerlendirmeleri oluyor. Bunların notu alınıyor. Her bir milletvekilimiz kendi iliyle Ankara arasında köprü görevi görüyor. Vatandaşlarımız taleplerini onlara iletiyorlar. Onların da bu taleplerin yerine gelmesi için büyük bir gayreti var.

“Tıkanıklık görülen yerlere müdahale edilecektir.”

“Bir şeyleri varsa buna kimse kapalı değil. Cumhurbaşkanımız buna geni bir alan açıyor. Sistemin güçlendirilmesi, vatandaşın memnuniyetinin araştırılmasına yönelik bir görüşleri varsa memnuniyetle yaklaşırız.”

“(Yunanistan’a tepki) Bir devlet adamının konuşması gereken üsluptan son derece uzak bir şekilde konuşmuştur. Kullandığı üslup bir devlet adamı üslubu değil.”

“Rus kesiminin tek başına AB’ye alınmasının sorun olduğunu onlar da söylerler. Rum kesiminin haylaz çocuk olma durumu Avrupa Birliği içinde de konuşuluyor.”

“Son derece sırdan bir üslup kullanmasın Türkiye’nin dostluğu kıymetlidir. Ama Yunanistan Dışişleri bakanı bu üslupla devam edecekse bu iyi olmayacaktır.”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin haklarını gasp etmeye çalışıyorlar. KKTC’nin açıklamalarını destekliyoruz. “

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum