Adana’da afet bölgesinde 2 bin konutluk kentsel dönüşüm

1034830991-1.jpg

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Adana’da sağanak yağıştan etkilenen alanları ziyaret etti. Çelik, Yüreyir Belediyesi’nde açıklama yaptı. Çelik, 19 Mayıs, Şehit Erkut Akbay, PTT Evleri ve Sinanpaşa’yı kapsayacak 2000 konutluk bir kentsel dönüşüm başlattıklarını açıkladı.

Çelik selden zarar gören 3 668 kişinin hesabına da 1000’er lira yatırıldığını söyledi.

Çelik, şöyle konuştu.

“Bazıları komşularında kalıyor. Böyle bir imkanı olmayan ya da tercih etmeyenler için de Valilik ve kriz kontrol merkez çeşitli otelleri açtı. Aynı şekilde okullar vatandaşlarımızın hizmetine açıldı. Taziye evleri olarak kullanılan benzer mekanlar da öyle.

“Kızılay, AFAD, Çevre ve Şehirciliik Bakanlığı, Tarım Bakanlığı birimleri tespitlerini yapıyor, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız aynı şekilde. Karşı karşıya bulunduğumuz büyük afet. Dayanışmayla hızlı bir şekilde koordinasyonun sağlanmasıyla en az hasarla atlatılmaya çalışılmıştır.

“Bundan sonra yapılması gereken şey vatandaşlarımızın su baskını olan evlerdeki hayat şartlarını düzeltmek, sonraki aşamada afetin tekrar etmemesi için alt yapı sorunlarını çözmek.

“Bunun için gerekli notları aldık. Bir de Adana’daki iş adamlarımıza ve hayırseverlere de çağrı yapmak isterim. Mağdur olan vatandaşlarımızı yalnız bırakmamak için başta Sanayi ve Ticaret Odası olmak üzere bütün ilgili ticaret ve sanayi stk’larını ve hayırsever vatandaşlarımıza çağrı yapıyorum. Buralardaki sorunların giderilmesine Valilik üzerinden katkıda bulunabilirler.

“3668 konut dışında da diğer alanlarda da çalışmalar sürüyor. En önemlisi küçük yaşta çocuklar oradayken hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın derhal üst katlara çıkması çağrısı yapıldığı için bizi çok acıya gark edecek bir şey olmadı.

“Cumhurbaşkanımızın açık talimatıdır. Adana’da hiçbir vatandaşımız mağdur olmayacak.

“Bazı evlerin durumu hakikaten çok kötü. İlk aşamada 2 bin konutluk bir kentsel dönüşüm de başlatıyoruz. 19 Mayıs mahallesinde 500, Şehit Erkut Akbay mahallesinde 500 konut, PTT Evlerinde 500 konut ve Sinanpaşa’da 500 konut şeklinde bu süreci başlatmış oluyoruz.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum