ABD, yasaklı 7 ülkeden 36 bin mülteci kabul etti

ANKARA (AA) – ERCAN CANBOLAT – MERYEM GÖKTAŞ – ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeye giriş yasağı koyduğu 7 ülkeden ABD’ye gelen mültecilerin sayısı 2016 yılında 36 bin 722 oldu.

ABD Başkanı Trump’ın geçen hafta imzaladığı ve Müslümanların ülkeye girişine sınırlamalar getiren başkanlık kararnamesi kapsamında 90 gün süresince Irak, Libya, Suriye, İran, Sudan, Somali ve Yemen’den gelenler, vize türleri veya belgelerine bakılmaksızın ABD’ye alınmayacak.

Kararnameyle ayrıca ikinci bir talimata kadar Suriye’den mülteci kabulü yapılmayacak ve diğer ülkelerden de 120 gün boyunca ABD’ye mülteci kabulü mümkün olmayacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı ile İç Güvenlik Bakanlığının verileri, Trump tarafından giriş yasağı uygulanan 7 ülkeden 2011 ile 2017 yılları arasında ABD’ye gelen mülteci sayılarını ortaya koyuyor. Özellikle ABD’nin işgal ettiği Irak ve iç savaşın sürdüğü Suriye’den gelen mülteci sayısı bu rakamlar içinde dikkati çekiyor.

Suriye’den alınan mülteci sayısı 2015’te artarken son 6 yılda Libya’dan sadece 11, Yemen’den 57 mülteci ABD’ye kabul edildi.

Yaklaşık 320 milyon nüfuslu ABD’ye geçen yıl giren 85 bin mülteciden 38 bin 900’ü Müslümanlardan oluştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum