Karadağ: Devre kesicilerin büyüklük kıstası yok

karadağ-BİST.jpg

Yatırımcılardan SPK’nın bazı tedbirler konusunda geç kaldığına dair şikayetler geldiğini  söyleyen Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, devre kesici uygulaması hakkında bilgi verdi.

BloombergHT’ye konuşan Karadağ, “Hissede manipülasyon oluyor, tedbir kararları sonra geliyor denirdi. Biz kurulumuzla birlikte hangi durumlarda, Sermaye Piyasası Kurulu hangi tedbirleri uyguluyorsa onların ne kadarını otomatize edebileceğimiz konusu üzerine çalıştık. Belli hisselerde fiyat aralıkları belli yüzdeleri aşınca otomatik devre kesici devreye giriyor. Bu tedbirleri herhangi idari karara gerek kalmadan devreye girecek şekilde dizayn ettik, bunu da kurulla birlikte geliştirmeye devam ediyoruz ki proaktif olalım” dedi.

Devre kesicilerin şirket büyüklük kıstası olmadığını kaydeden Karadağ “Hissede fiyat hareketi belli bir düzeyi geçtiğinde kendiliğinden devreye giriyor ve belli zaman sonra da tekrar alım satım emirlerini eşleştirmeye devam ediyoruz. Diğer otomatik volatilite bazlı tedbirlerimizde de aynısı olacak. Ama hacim problemi olmayan hisselerde bu tür önlemlerin otomatik devreye girmesini çok beklemiyoruz. Devreye girse bile bizim veya kurulun müdahalesi gerekiyorsa o kanallar açık duracak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

yorum