Gözler Merkez Bankası toplantısında: Ne karar verecek?

1556093460262-merkez.jpg

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 14:00’de faiz kararını açıklayacak. Ekonomistler, kurda yaşanan son hareketlilik düşünüldüğünde, bankanın önümüzdeki dönemde yapılabilecek bir faiz indirimine ilişkin sinyal vermesini olası görmüyor.

Dünya gazetesinin aktardığına göre TCMB’nin uyguladığı nihai faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 24 civarında bulunuyor.

Türk Lirası, başta ABD ile S-400 gerilimi olmak üzere, seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve TCMB rezervlerine yönelik endişeler nedeniyle bir süredir satış baskısı altında. Son olarak bu hafta petrol fiyatlarındaki sert artış ve doların küresel piyasalarda yaklaşık 2 yılın zirvesine tırmanması da TL’yi zorluyor.

Geçen perşembeden bu yana 5.85 üstünü test eden dolar/TL dün 5.8922’ye kadar yükseldi. MB kararlarının izlendiği bugün en yüksek 5.8909’u test eden kur saat 09:10’da 5.8863 seviyesinde. Kur sabah saat 10:05 sıralarında 5,90’ı gördü.

Bugün Brent petrol fiyatı yüzde 0,28 artışla 74.80 dolara çıktı ve yükselişini sürdürdü. Dolar endeksi ise gün içinde 98.147 seviyesine kadar yükseldi.

Rezerv bilgilendirmesi faizden önemli

Nomura ekonomisti İnan Demir, TCMB’nin retoriğinde bir değişiklik olmasını beklemediğini söyleyerek, “Son birkaç haftada döviz piyasasında yaşanan stres düşünüldüğünde faiz indirimi zamanlaması konusunda sinyal verilmesi imkanını görmüyorum. Sıkılaştırma eğiliminin devam etmesini beklerim. Bu arada faiz kararından daha önemlisi rezervler konusunda bir yönlendirme/bilgilendirme sağlanması olacak. Gördüğüm kadarıyla PPK kararı tamamen rezerv tartışmasının gölgesinde kalmış durumda” dedi.

Erken faiz ayarlamasından kaçınacaktır

ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan da 18 Nisan tarihli notunda, makro belirsizlikler ve kurdaki son volatilitenin ardından bugünkü toplantıda politika faizinin sabit tutulmasını beklediklerini söyleyerek, “TCMB’nin herhangi bir faiz indirim sinyali verme konusunda temkinli olacağını düşünüyoruz. TCMB muhtemelen seçim sonrası dönemde sıkı duruşunu koruyacak ve fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek için herhangi bir erken politika faizi ayarlamasından kaçınacaktır” dedi.

Kaynak

Yorumlar

yorum