Dolar/TL kuru düşüşe geçti

2227400_720x360.jpg

Son işlem gününe 5.77 civarında başlayan kur daha sonra düşüşe geçerek 5.75’e indi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri de Mayıs’tan beri ilk kez 400 seviyesinin altına indi.

Dün Merkez Bankası’nın yaklaşık 40 milyar TL’lik yedek akçesinin bütçeye aktarımına yönelik düzenlemenin Meclis’e sunulmasıyla kur 5.80 sınırına dayanmıştı.

Sparta & Co. Kurucu Ortağı Taner Özarslan Bloomberg HT’ye bu uygulamanın bugüne kadar gerçekleşmediğini ifade ederek şu yorumu yaptı; “Uygulama Merkez Bankası’nın uzun vadede elinde tutacağı paranın Hazine’ye aktarılmasını içeriyor ve bütçe giderlerini kapatması hedefleniyor. İlk 5 aydaki bütçe açığı yıllık 118 milyara yaklaşmış durumda, bunun artma potansiyeli de yüksek. Bu noktada iyi haber; daha az borçlanmaya gidecek olması, kötü haber önümüzdeki dönemde bu tür uygulamaların yaygınlaşması ve mali disiplin tarafında soru işaretleri ortaya çıkarması olabilir” yorumunu yaptı.

KRİTİK ZİRVE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın Japonya’da gerçekleşen G20 zirvesindeki görüşmesi piyasaların en önemli gündem maddesi olacak. Türkiye’ye S400 alımı nedeniyle ABD’den yaptırım gelip gelmeyeceği piyasalar üzerinde önemli bir belirsizlik unsuru olarak öne çıkıyor.

Capital Economics’ten Jason Tuvey ABD’nin Türkiye’ye olası yaptırımlarının ekonomiye direk etkisinin sınırlı olacağını belirterek “Ancak geçmiş deneyimler gösteriyor ki daha fazla yaptırım tehdidi TL üzerinde baskıya ve finansal koşullarda sıkılaşmaya neden olacak” yorumunu yaptı.

Trump ile Çinli lider Xi’nin zirvede yapacağı görüşme de uluslararası piyasaların takibinde…İki liderin ticaret savaşlarının çözümüne dair bir anlaşma yapması beklenmiyor.

Kaynak

Yorumlar

yorum