Dolar/TL 3.83’ün altında seyrediyor

thumb-1920-429911.jpg

Son günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisiyle rekora yakın seviyelerden gerileyen Dolar/TL yeni güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinde başladı, ilerleyen saatlerde 3.85’i aştı.

Dolar/TL kuru, yurt içinde piyasaların kapanmasının ardından sınırlı kazancını geri vererek 3.83 seviyesinin altına geriledi. Lira, TSİ 19:15’te dolar karşısında yüzde 0.43 artıda yaklaşık 3.8310 seviyesinden işlem gördü.

Bu akşam açıklanacak olan Fed kararı doların hareketi açısından belirleyici olacak. Uzmanlar, Fed’in faiz faiz artırmasına kesin gözüyle bakıyor, 2018 yılı için ‘dotplot’ olarak bilinen faiz artış tahminlerinin 3’ten 4’e çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun ise daha önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Kimi uzmanlar faiz tahminlerinin 3’ten 4’e yükseltilebileceğini öngörüyor. HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy faiz artış tahmininin düşürülmesinin doları negatif, yükseltilmesinin pozitif etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Aksoy “Fakat vergi indirim paketinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunda geçtiği bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahmininde aşağı yönlü revizyon görülmeyebilir. Yellen’ın basın toplantısında yapılacak açıklamalar, son toplantısı olsa da, geleceğe dair sinyal oluşturacağı için izlenecek.” yorumunu yaptı.

Yorumlar

yorum