Commerzbank CEO’su bankanın hedeflerini ikinci kez düşürdü

105377768-1533557925259gettyimages-914831160.jpg

Commerzbank yıllık kâr görünümünü düşürdü. Bankanın İcra Kurulu Başkanı Martin Zielke düşük faiz oranları ve artan rekabetten dolayı, birkaç hafta içinde bankanın hedeflerini ikinci kez düşürdü.

Banka bu yılki konsolide net gelirinin az bir artış hedefine rağmen, düşük faiz oranları ve bu çeyrekteki yüksek vergilerden dolayı 2018 yılından daha düşük olacağını açıkladı. Bankanın bu yıl Eylül ayının sonunda gelir artışı hedefini düşürmesi daha kötümser bir görünüm oluşmasına sebep oldu.

Zielke bankanın daha önceki hedeflerini başarılı bir şekilde yerine getirdiği dönemden sonra yeni ve uzun vadeli finansal hedeflerinin yanı sıra yeni bir maliyet düşürme hedefini olduğunu açıkladı.

Commerzbank, iç pazardaki zorlu rekabet ve Avrupa Merkez Bankası tarafından belirlenen olumsuz faiz oranları nedeniyle kâr erozyonuna uğradığını ve şartların daha da kötüleştiğini açıkladı.

Commerzbank açıklamasında, belirsiz makroekonomik çevreye adaptasyon ve küresel ticaret gerilimlerinin bu durumun sebebi olduğunu belirtti.

Banka açıklamasında ayrıca “Avrupa Merkez Bankası tarafından Eylül ayında açıklanan para politikasındaki gevşemenin sonucu olarak marjlar üzerindeki baskı artacak ve bu durumun kazançlar üzerinde de olumsuz etki oluşturacak” dedi.

Yorumlar

yorum