BİST’in güne yatay bir seyirle başlaması bekleniyor

borsa-gunu-dususle-tamamladi_173d08e.jpg

Güne dün hafif alıcılı bir seyirle başlayan BIST 100 Endeksi tahvil faizlerindeki düşüş ve TL’nin güçlenmesinin de etkisiyle gün içinde bu seyrini sürdürerek 95.196 seviyeleri ile tarihi rekor seviyelerine ulaştı. Ancak son günlerdeki hızlı yükseliş sonrasında bu seviyelerde kar realizasyonları ile karşılaşan Endeks günü %0.3 düşüşle 94.282 seviyesinden tamamladı. ABD Başkanı Trump’ın uzun süredir beklenen taslak vergi reformu tasarısının Trump’ın seçim kampanyasında vaat ettikleriyle örtüşmesine karşın, detaylara yer verilmemesi yurt dışı piyasalarda negatif algılandı.

Bugün yurtdışında ABD’den gelecek 1Ç17 büyüme, Chicago PMI ve Michigan tüketici güven endeksi takip edilecek günün önemli verileri olacak. İçeride ise TCMB’nın 10:30’da açıklayacağı yılın ikinci enflasyon raporu izlenecek. Diğer taraftan referandumun ardından Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geleceğini masaya yatırmak
üzere bugün bir araya gelecek olan AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası alınacak kararların piyasaları etkileyebileceğini düşünüyoruz. Asya borsalarında bu sabah aşağı yönlü seyirler görülürken, Avrupa borsalarının yatay bir seyir beklentisi hakim. BİST’in de güne yatay bir seyirle başlamasını günün devamında alternatif ve yurt dışı piyasaları takip ederek yön bulmaya çalışacağını düşünüyoruz.

Şeker Yatırım

 

Yorumlar

yorum