Bankalar 2015’den bu yana en büyük iş kesintisine hazırlanıyor

f_cd_321541484411.jpg

Dünya çapında bankalar dijital teknolojilere adaptasyon ve yavaşlayan ekonomi ortamında maliyetleri düşürme amacıyla dört yıl içindeki en büyük işten çıkarmaları gerçekleştiriyor.

Şirketler ve işçi sendikaları raporlarına göre, bu sene, 50 banka 77,780 çalışanını çıkarmayı planladığını duyurdu. Bu durum 2015 yılında 91,448 çalışanın çıkarılacağının bildirildiğinden sonraki en yüksek rakam.

Önümüzdeki yıllarda negatif faiz oranları yükünü sırtlanan Avrupa’daki bankalar bu rakamın tamamının yüzde 82’sini oluşturmakta.

2019 yılındaki işten çıkarmalar son altı yılın verisini 425,000’den daha yüksek seviyelere taşıyor. Aslında, gerçek rakamlar yüksek olasılıkla daha fazla, çünkü birçok banka planlarını açıkça belirtmeksizin çalışanlarının işine son verdi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, Morgan Stanley 1.500 çalışanını çıkarma kararıyla yıl sonu verimliliği artırmak için işten çıkarma planı yapan son banka oldu. CEO James Gorman işten çıkarmaların bankanın iş gücünün yüzde 2’sini oluşturduğunu belirtti.

Bu senenin verileri aynı zamanda ihracat tabanlı Avrupalı bankaların ticaret gerilimleriyle yüz yüze kalması ve negatif faiz oranlarının borç verme kazançlarını da düşürmesiyle daha da zayıfladığının altını çizdi.

Finansal krizin ardından hükümet programlarının  ve yükselen faizlerin borç  verenlerin toparlanmasına yardımcı olduğu ABD’nin aksine, Avrupalı bankalar hala durumlarını toparlamakta zorlanıyor. Bankaların birçoğu,  işçi çıkarıma ya da karlılıklarını yükseltmek için birimlerini satma yoluna gidiyor.

Avrupa’nın en büyük bankası Deutsche Bank AG yatırım bankası bölümümün büyük bölümünden geri çekilerek 2022 sonu itibariyle 18,000 işçi çıkarmış olma planı ile çalışan çıkaran  bankaların en üst sırasında yer alıyor.

Almanya, Avrupa’da en fazla işçi çıkaran ve negatif faiz oranlarına en fazla maruz kalan  ülke, çünkü bankaları yurtdışındaki diğer rakiplerine göre daha fazla mevduat sahibi.

Bankalar yüksek olasılıkla gelecek sene ek çıkarmalar duyurmaya devam edecek. Ay başında konu hakkında bilgi sahibi kişilerin aktardığı bilgilere göre, İsviçreli varlık fonu Julius Baer Group Ltd. işten çıkarmaların artan rekabet ve temin edilmesi güç karlardan dolayı  maliyetleri azalttığını düşünüyor. Bir gazetenin haberine göre, İspanya’nın Banco Bilboa Vizcaya Argentaria SA da müşteri çözümleri departmanı ve  belki daha fazla genişleyebilecek ölçüde  işçi çıkarmayı planladığını belirtti.

Kaynak

Yorumlar

yorum