Altın sert düşüşünün ardından yeniden yükselişe geçti

2227616_720x360.jpg

Altın iki yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından küresel ekonominin güçsüz seyrine ilişkin yeni sinyallerin etkisiyle tekrar sıçradı.

Altın fiyatları Asya ve Avrupa’da imalat faaliyetlerinin Haziran’da gerilemesinin ardından yükseldi. ABD’de ise sektör, PMI verilerine göre sınırlı büyüdü. Büyüme için görünümün kötüleştiğine ilişkin sinyaller merkez bankası teşvikleri için tetikleyici olabilir.

ABD ile Çin’in hafta sonu gerçekleştirilen G – 20 zirvesinde ticaret görüşmelerini sürdürme kararı alması Pazartesi günü ABD hisselerini destekleyerek rekor seviyelere taşırken altını olumsuz etkilemişti.

Yatırımcılar Fed’in para politikasında bir sonraki adımına ilişkin ipuçları için ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisini takip edecek.

Değerli metal, Fed’in Temmuz ayı kadar yakın bir zamanda faiz indirimlerine başlayacağı yönündeki beklentilerin etkisiyle geçtiğimiz hafta altı yılın zirvesine tırmanmıştı. Jeopolitik risklerdeki önemli artış da güvenli varlık talebini destekledi.

Kaynak

Yorumlar

yorum