Altın ABD hisselerdeki rekorla kayıplarını korudu

gold-altın.jpg

Altın fiyatları, ABD’de hisse senetlerinin rekor kırması ve Fed’in bir sonraki başkanının daha şahin olacağı ihtimalinin artması ile birlikte kayıplarını korudu.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.6 düştükten sonra Singapur saati ile 09:10’da ons başına 1,295.08 dolar seviyesinde yatay seyretti.

Sydney’de CMC Markets baş piyasa stratejisti Ric Spooner, “Bakırdaki güçlü ralli ve yükselen hisse senedi piyasası ile birlikte, bu hafta piyasalarda risk almaya yönelik hareketler var,” dedi ve “Bu durum genelde altın piyasası için olumlu bir ortam değil” şeklinde görüş bildirdi.

Bakır Londra Metal Piyasası’nda (LME) 2014’ten bu yana ilk kez ton başına 7,000 dolar seviyesini aştı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Fed başkanlığı için aday olan ve daha yüksek faiz taraftarı olduğu bilinen John Taylor’ın geçen haftaki görüşmede ABD Başkanı Donald Trump’ı etkilediği kaydediliyor.

Spot gümüş dün yüzde 1.1 düştükten sonra ons başına 17.2356 dolar seviyesinde yatay seyretti. Platin Pazartesi günü yüzde 1.6 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek ons başına 933.69 dolara çıktı. Palladyum, ons başına 1,000 doların üzerinde tutunamadı ve yüzde 0.4 yükselişle ons başına 978.93 dolara geldi.

Bloomberg

Yorumlar

yorum