Total’e rüşvetten tazminat cezası

435479.jpg

Fransız enerji şirketi Total, başkent Paris’te görülen davada İranlı yetkililere rüşvet vermekten suçlu bulunarak tazminata çarptırıldı.

Mahkeme, Total şirketini, 1997’de sonuçlanan İran’la enerji anlaşmasında imtiyaz elde edebilmek için İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin oğlu Mehdi Haşimi’nin şirketine 30 milyon dolar yasa dışı ödeme yaptığı gerekçesiyle 500 bin euro tazminata mahkum etti.

Fransız mahkeme, savcıların Total’in 250 milyon euro mal varlığına el koyma çağrısını ise reddetti.

Kararın ardından Twitter hesabından açıklama yapan Total CEO’su Patrick Pouyanne, “Christophe de Margerie’yi tanıyan herkes kendisinin hiçbir şekilde yolsuzluğa karışmayacağını bilir” ifadesini kullandı.

Total, ABD’de 398 milyon dolar tazminata mahkum edilmişti

Total şirketinin o dönemdeki CEO’su Christophe de Margerie hakkında, 2006’da İran’ın eski Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin oğlu Mehdi Haşimi’ye rüşvet verdiği iddiasıyla adli soruşturma açılmıştı.

Yolsuzluk iddiası, bir doğal gaz sahasının 1997 yılında sonuçlanan işletme ihalesiyle ilgili olarak ortaya atılmıştı. İsviçre’de açılan bir banka hesabı kullanılarak İranlı bir aracıya Total’den para akışının gözlenmesi sonunda inceleme başlatılmış, para akışının 1995’ten 2004’e dek sürdüğü iddia edilmişti.

Şirketin eski CEO’su Margerie, 2014’te Moskova’da özel uçağına kar temizleme makinesinin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Total, aynı iddialarla ABD’de açılan ve 2013’te sonuçlanan davada mahkeme tarafından 398 milyon dolar tazminata mahkum edilmişti.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum