Petrol ticaret iyimserliği ile 8 haftanın zirvesinde tutundu

2238218_720x360.jpg

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşında anlaşmaya yönelik ilerleme işaretleri ile kazançlarını sekiz ayın en yüksek seviyesinde korurken, Suudi Arabistan Aramco’nun ilk halka arzı için değerlemeyi belirledi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Cuma günü yüzde 1.7 tırmanarak 23 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından fazla değişmedi. Ticaret müzakerecileri Cumartesi günü telefon yoluyla yaptıkları görüşmede, ticaret anlaşmasının ilk safhasına ilişkin tarafların öne çıkan endişelerini gidermek için “yapıcı görüşmelerde” bulundu. Suudi Arabistan Aramco hisselerinin sadece yüzde 1.5’ini satacak ve bu ilk halka arzda değerleme hedefi 1.6 trilyon dolar ila 1.71 trilyon dolar arasında.

Ham petrol fiyatları, Washington ve Pekin’in petrol talebini olumsuz etkileyen bir unsur olan ticaret konusundaki anlaşmazlığı çözmeye yaklaşmaları ile birlikte Ekim başından bu yana yüzde 10’dan fazla değer kazandı. Petrolde açığa satanlar, ticaret savaşında ateşkes olacağı beklentileri ile, 12 Kasım haftasında Batı Teksas petrolündeki (WTI) aşağı yönlü pozisyonlarını yüzde 41 azalttı.

Sydney’de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia analisti Daniel Haynes, “Denklemin talep tarafının kilit önemde olduğu oldukça açık ve piyasa beklentileri açık bir şekilde ticaret anlaşmasının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerine odaklı,” dedi ve “En iyi durum senaryosu olarak, ticaret konusunda ilave tarifelerin durdurulmasını kapsayan bir anlaşmaya varılması olumlu olarak değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

Aralık vadeli WTI, Nymex piyasasında, 8 sent yükselerek New York saati ile 10:55’te varil başına 57.80 dolara çıktı. Kontrat Cuma günü 95 sent yükselerek 57.72 dolardan kapandı ve üst üste ikinci haftayı da kazançla geçti.

Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 4 sent yükselerek varil başına 63.34 dolara çıktı. Kontrat Cuma günü 1.02 dolar yükselerek 63.30 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI’a kıyasla 5.46 dolar primli işlem gördü.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum