Petrol Temmuz’dan beri en büyük haftalık kaybına yöneldi

petrol_shutter-2_16_9_1529914337_16_9_1553179460_16_9_1559718103-3.jpg

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın kilit önemdeki petrol altyapısına düzenlenen saldırılar sonrası kaybettiği üretimi beklenenden daha hızlı düzeltmekte olduğuna ilişkin işaretlerin etkisi ile Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık kaybına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Cuma günü yüzde 0.6 kadar düştü. Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Suudi Arabistan üretimi normale döndürme konusunda programının bir hafta ilerisinde ve günlük 8 milyon varilden fazla petrol pompalıyor. Ancak fiyatların daha da düşmesi, Orta Doğu’da artmakta olan tansiyondan dolayı sınırlı kalabilir. ABD’nin 17 Eylül’deki saldırıların ardından Suudi Arabistan’a ilave Patriot füze sistemi ve 200 askeri personel yollayacağı kaydediliyor.

ABD, Suudi Arabistan ve önde gelen Avrupa ülkeleri, Suudi Arabistan’a düzenlenen ve küresel petrol arzının yüzde 5 düşmesine yol açarak fiyatlarda rekor artışın görülmesine neden olan saldırılar konusunda İran’ı suçluyor. Tahran yönetimi ise suçlamaları reddediyor. Almanya’da imalat sektöründeki gerilemenin derinleşmesi, Çin’de ekonomik zayıflığa ilişkin işaretlerin artması ve ABD’de artan ham petrol stokları da bu hafta fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum