Petrol fiyatları, FED beklentisi ile yükseldi

2182849_720x360.jpg

Petrol fiyatları, talebin Fed’in olası faiz indiriminden güç bulacağı beklentisi ile kazanlarını sürdürdü. Öte yandan yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin yeniden başlaması ile birlikte bu cepheden gelecek haberleri de izlemeye aldı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yaklaşık üç haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.7 daha değer kazandı. Fed’in 31 Temmuz’daki politika toplantısında borçlanma maliyetlerini 10 yılı aşkın süredir ilk kez düşürmesi bekleniyor. Çinli ve ABD’li müzakereciler Salı günü Şanghay’da iki gün sürecek görüşmeleri başlattı. Öte yandan, ABD’de Çarşamba günü açıklanacak olan resmi ham petrol stok verilerinin düşüşünü yedinci haftaya taşıması öngörülüyor.

Petrol bu yükselişlere karşın, küresel ekonominin görünümüne ilişkin endişelerin, İran ile artan tansiyon sonucu Orta Doğu’dan petrol akışında aksaklık olabileceği endişelerine ağır basmasının ardından üst üste ikinci ayı da kayıpla geçmeye yöneldi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın politika toplantısından sonra yapacağı basın açıklaması, yılın kalan kısmı için ne yapılacağı konusunda işaretler verebilir ve bu da gelişen ekonomilerin önümüzdeki aylarda kaderi konusunda belirleyici olabilir.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum