ABD stoklarındaki azalma ile petrol 72 dolar civarında tutundu

petrol-1.jpg

Petrol fiyatları, ABD’de özel sektör verisinin stokların düştüğünü göstermesi ve buna bağlı olarak küresel stokların azalmakta olduğu yolundaki spekülasyonun güçlenmesinin ardından varil başına 72 dolar civarında tutundu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta fazla değişmedi. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verileri, ham petrol stoklarının geçen hafta 1.33 milyon varil düştüğünü gösterdi. Bloomberg’in anketine göre, Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıklayacağı resmi verilerin, stokların üst üste üçüncü haftada da düştüğünü ve Ocak ayından bu yana en uzun düşüş serisini gerçekleştirdiğini göstermesi bekleniyor.

Petrol fiyatları bu ay, Orta Doğu’da artan gerilim ve Venezuela’da petrol üretimine ilişkin endişeler ile birlikte bu ay üç yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. ABD’de üretimin rekor seviyelere çıkmasına karşın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) küresel arz fazlasını gidermeyi başardığı görülüyor. Yatırımcılar şimdi, grubun arz endişelerini gidermek için harekete geçip geçmeyeceğini görmek için OPEC’in Haziran ayındaki toplantısını bekliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum