Dumankaya: “Kamunun destekleyici tavrıyla koşacak bir sektörü durdurmayalım”

o-MORTGAGE-facebook.jpg

Real estate concept

Bloomberg HT’nin sponsorluğunda düzenlenen konuşan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, hükümetin gayrimenkul sektörü için üzerinde çalıştığı 15 maddelik bir yasa düzenlemesi olduğunu söyledi.

“Sadece kentsel dönüşümde tempomuzu yıllık 100 bin konuttan 500 bine çıkarsak yıllık büyümeye katkısı yüzde 1,2 olacak” diyen Dumankaya, 7,5 milyon konutun  dönüşümün 15 senede bitmesi için daha temponun artırılması gerektiğini vurguladı.

Bugün bir projeye başlamak için bürokrasi nedeniyle 22 ay beklediklerini söyleyen Dumankaya, düzenleme kapsamında getirilecek bazı yenilikleri şöyle açıkladı:

“Kentsel dönüşüm ilk başladığında harçlardan muaftık. Ancak buna daha sonra inşaat alanı kadar muaf olma şartı getirildi. Belediyelerde bu durum çok keyfi. Yeni düzenlemede tamamen muafiyetin getirileceği yönünde çalışmalar var. Hatta yüzde 150 gibi bi ifade kullanıldı ancak bunun ne olacağını kanun hükmünde kararnameler belirleyecek. Bunun yanı sıra sıfır faizli krediler de gündemde. Kentsel dönüşümde yerli malı kullanımını da destekleyen bir yaklaşım var. Ayrıca tebligatlarda yaşanan sorunlara elektronik tebligat sistemi ile de çözüm bulunabilir”

Yılda 100 bin konuttan 500 bine çıkmasının çok büyük bir hedef olduğunu yineleyen Dumankaya, bunun İller Bankası gibi tek kaynakla gerçekleştirilmesinin çok zor olduğunu birden fazla kaynağa ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Dumankaya, “Kamunun destekleyici tavrının devam etmesiyle koşacak bir sektörü durdurmayalım” dedi.

(Bloomberg HT) 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum