Zorlu Holding ertelenmiş yatırımlara 2020’de başlayacak

zorlu-holding-dijital-ajansini-secti.jpg

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül 2020 yılında ertelenmiş yatırımlara başlayacaklarını kaydederek 400 milyon dolar yatırım öngördüklerini söyledi.

2019 yılının zor başladığını ama her geçen gün iyiye gittiğini kaydeden Yüngül, 2019’da hayatı devam ettiren yatırımlar dışında yeni yatırımlar yapmadıklarını belirtti.

Düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Zorlu Holding CEO’su, “2019 yılı için iç piyasada yüzde 10-15 oranında düşeriz diye düşünüyorduk özellikle Vestel ve tekstilin iç pazar satışları yüzde 25-30 oranında düştü. Herkesin yaptığı gibi ihracata saldırdık. Kar etmeyen hiçbir yeri çalıştırmadık. İhracatta bu açığı fazlasıyla kapattık. İhracat da zorlaştı. İspanya’dan mal alıyoruz, 60 günlük sigorta alıyor. Bunu bir anda Avrupa’da sıfıra çektiler. Çin’de 180 gün vadeli alıyorsunuz, 90 güne çektiler. Türkiye’den büyük markalardan akreditif açıyorsunuz, yurtdışındaki bankalar buna garanti vermiyor. Teminat mektupları acayip yüzdelerle arttı. 2019 zor geçti” değerlendirmesinde bulundu.

“FAİZLERİN DÜŞMESİYLE İÇ PİYASADA TOPARLANMA BAŞLADI”

Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Yüngül, Finansman maliyetlerinin ciddi miktarda arttığını dile getirerek, “Mevcut hayatı devam ettirecek yatırımlar dışında fazla birşey yapmadık, hep erteledik. Vestel’e zaten yatırım yapmasanız bile en az 150-200 milyon dolar yatırım yapıyorsunuz. Dağıtım bölgelerinde mecburen yatırımlara devam ediyorsunuz. Enerjide de biten projeler dışında Türkiye’de yeni projelere başlamadık, ağırlıklı olarak yurtdışında başladığımız işler var. Herkes gibi ihracatı Avrupa’ya doğru yönelttik” diye konuştu. 2020 için ertelenmiş yatırımları planlamaya başladıklarını dile getiren Yüngül, faizlerin düşüş trendinde olmasının desteğiyle yatırımlarına hız vereceklerini belirtti.

Yeni yılda kapasite arttırıcı yatırımlara başlayacaklarını bildiren Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020’de bu yatırımlara başlayacağız. Özellikle maden fiyatlarının çok düşük olmasından dolayı 2019’da pek birşey yapamadık. Ama şu anda hem fiyatlar iyi hem de pil teknolojilerinin hammaddesi olan nikel sulfat, kobal sulfat yatırımınına Aralık ayında başlıyoruz, buraya yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım finansmanı yaptık.

Maden yatırımından hem kapasiteyle ilgili hem de ithalatı önleyici yatırımları planladık, bunları da yapacağız. Tekstilde teknolojik tekstil dediğimiz daha katmadeğerli ürünlere yönelmiştik. Bunların da nemalarını almaya başladık. Özellikle ABD pazarında daha fazla büyümeye çalışacağız.”

2018’de yaklaşık 2 milyar TL tutarında yatırım yaptıklarını kaydeden Yüngül, “Bu sene 400-500 milyon dolarlık yatırım yaparız. Faizlerin düşmesiyle iç piyasada toparlanma başladı. Umarım faizler daha da düşecektir. Enflasyonun da düşme eğilimine girmesiyle ertelenen talepler yeniden harekete geçecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum