TCMB toplantı özetini duyurdu

tcmb-3.jpg

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 23 Mayıs’ta gerçekleştirdiği olağanüstü politika toplantısına ilişkin özet yayınladı.

Para Politikası Kurulu’nun (PPK) toplantı özetinde ihtiyaç duyulması halinde ek parasal sıkılaştırmaya gidilebileceği belirtildi.

Raporda, fisyat istikrarı doğrultusunda bütün politika araçlarının kullanılacağının altı çizildi.

Toplantı özetinde dikkat çekilen konular arasında küreseldalgalanmaların etkisiyle jeopolitik gelişmeler ve makro indikatörlerin görünümünün Türkiye’nin hassasiyetini artırması yer aldı.

Türk Lirası’nda kaybın ve volatilitenin, yüksek risk primi ve düşük portföy girişleri nedeniyle diğer gelişen piyasalara kıyasla yüksek olduğuna dikkat çekilen tutanaklarda yüksek enfasyon ve yükselen enflasyon beklentilerinin fiyatlama davranışındaki riskleri canlı tuttuğunun altı çizildi.

Enflasyon trendlerine ilişkin göstergelerin hareketsizliğinin ve çekirdek enflasyondaki yüksek seyrin fiyatlama davranışına risk oluşturmayı sürdürdüğü vurgulanan TCMB özetinde, toplantının ardından Geç Likidite Penceresi (GLP) faizindeki 300 baz puanlık artış için “güçlü bir parasal sıkılaştırma” ifadesi kullanıldı.

Tutanaklarda yer alan ilgili madde şu şekilde:

Özetle, yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır.  Bu değerlendirmeler doğrultusunda Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Bu çerçevede, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde borç verme faiz oranı yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e yükseltilmiştir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum