TANAP’ın 2,15 milyar dolarlık dış finansmanı tamam

tanapin-215-milyar-dolarlik-dis-finansmani-tamam_8d6a2e2.jpg

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak ve maliyetinin 8,5 milyar dolar olarak hesaplandığı Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin 2 milyar 150 milyon dolarlık dış finansmanı garantilendi. Proje için, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası’ndan da yaklaşık 1,5 milyar dolarlık finansmanın gelecek dönemde onaylanması bekleniyor.

AA muhabirinin uluslararası finans kurumlarından aldığı bilgilere göre, yüzde 65’i tamamlanan TANAP için üç ayrı finansman onaylandı.

TANAP’a, Dünya Bankası Grubu’nun üyesi olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan toplam 800 milyon dolar finansman anlaşması imzalandı. Söz konusu finansmanın 400 milyon doları ortaklardan biri olan Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) sağlanırken 400 milyon dolarlık kısmı da projenin en büyük hissedarı konumundaki Güney Gaz Koridoru AŞ’ye (SGC) verildi.

Ayrıca, Çin’in inisiyatifiyle kurulan ve Türkiye’nin de kurucu ortakları arasında bulunduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası’dan (AAYB) da SGC’ye TANAP için 600 milyon dolarlık bir finansman onaylandı.

Yine Dünya Bankası Grubu’nun üyesi olan Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) tarafından SGC’nin diğer finansal kurumlardan temin edeceği kredilere yönelik 750 milyon dolar tutarında garantörlük sağlandı.

TANAP için halihazırda kesinleşen dış finansman miktarı toplamda 2 milyar 150 milyon dolara ulaştı.

Avrupa Yatırım Bankasının finansmanı BOTAŞ’a

Avrupa Yatırım Bankasının (AYB) projeye sağlayacağı 1 milyar avroluk (1 milyar 64 milyon dolar) finansman ise Hazine Müsteşarlığı garantisinde, BOTAŞ’a verilecek.

Bu arada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) ve AYB’nin kredileri de onaylandığında, TANAP’a yaklaşık 1,5 milyar dolarlık dış finansman daha gelecek.

Böylece, maliyeti 8,5 milyar dolar olarak hesaplanan TANAP’a 3,7 milyar dolar seviyesinde kredi sağlanmış olacak.

Yüzde 65’i tamamlandı

Toplam bin 850 kilometre uzunluğunda olacak TANAP’ta, mevcut durumda yüzde 65 fiziki ilerleme sağlandı. Boru hattından ilk gazın 2018’in ortasında Türkiye’ye verilmesi planlanıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum