Sanayi üretimine iç talep ivmesi

otomotiv-sanayi-dis-ticaret-raporu.jpeg

Kredi büyümesindeki artışı diğer büyüme göstergeleriyle teyit etme derdine düştüğümüz ikinci çeyrekle ilgili ilk olumlu haber sanayi üretiminden geldi. Nisan ayı sanayi üretimi beklentilerin üzerinde büyüyerek geçen senenin Nisan ayına göre %5.9 artış gösterdi. Piyasa beklentisi %3.4’tü. Takvim etkisinden arındırılmış büyüme ise yıllık %6.7, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış büyüme aylık %2.3 oldu.

Verinin biraz daha detayına baktığımızda artışı tetikleyen ana kalemlerin dayanıklı mal siparişleri ve sermaye malları olduğunu görüyoruz. Bu iki kategorideki takvim etkisinden arındırılmış artış sırayla %16.2 ve %24.7 seviyesinde. Önümüzdeki döneme dair birincisi iç tüketim ve ihracatla, ikincisi ise yatırımla ilgili iyi haber içeriyor. Ancak yine de tek bir veriye bakarak nihai bir sonuç çıkarmak doğru değil. Zira yine yatırımın habercisi olan makina ve techizat üretimi enteresan bir şekilde sadece %1 büyümüş. Birkaç ay daha verilerin nasıl evrildiğini görmemiz gerekecek.

Ana ihracat kalemlerinden tekstil ve giyim eşyası sırayla %0.9 ve %-7.2 değişim gösterirken Rusya ile ilişkilerin bir parça normalleşmesi deri üretiminin geçen seneye göre %20 artış göstermesine neden olmuş görünüyor. Öte yandan ana metal sanayi ve kimsayal madde üretimi de sırayla %4.9 ve %2.5 ile kötü olmasa da ortalamanın altında bir üretim performansı göstermiş. Bu resim bize sanayi üretimi artışının ihracattan çok iç tüketime dönük üretimle artmış olabileceğini gösteriyor. İhracatın katkısı hiç yok değil elbette. İhracat ağırlıklı sektörlerden motorlu taşıtlar ve diğer ulaşım araçları göz doldurur bir üretim artışı göstermiş. Bu iki kalemdeki yıllık üretim artışlar %19.6 ve %134. Daha çok iç tüketime yönelik üretim yapılan mobilyada ise yıllık üretim artışı %28.7.

İkinci çeyrekte hem teşviklerin etkisi hem referandumun geride bırakılmış olması hem de dünyada gelişmekte olan ülkelere sermaye girişinin yüksek olması sanayi üretimi artışını takvim etkisinden arındırılmış bazda %4’ün üzerine çıkarabilir. Aynı ivmenin artarak üçünü çeyrekte de devam etmesini bekliyoruz. Ancak hem global koşulların risk içeriyor olması hem de makro görünümün daha bozulacak olması dolayısıyla son çeyreği sanayi üretim artışı açısından riskli görüyoruz. Sanayi üretiminin TUIK Başkan Vekili’nin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere GSYH’yi eskisi kadar temsil etmediğini kabul ediyoruz; ancak elimizdeki verilerle ışık tutabildiğimiz kadarıyla yılın tamamında %4 üzeri sanayi üretim artışı için son çeyrekte olağanüstü bir üretim performansı görmemiz gerekiyor.

Özlem Derici Şengül

ozlem.sengul@spinnconsulting.com

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum