Resmi Rezerv Varlıkları Nisan’da arttı

dolar-450-seviyesini-gorebilir_ead94f5.jpg

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarak 112 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Nisan ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi verilerini açıkladı. Buna göre,Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarak 112 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,3 artarak 85,3 milyar dolar olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 1 oranında azalarak 25,1 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 7,3 oranında azalarak 11 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tutarın 6,8 milyar doları anapara, 4,2 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,2 milyar doları bir ay, 800 milyon doları 2-3 ay ve 9 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,6 azalarak 65 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum