Rakamlar, Çinli tüketicilerin salgından daha güçlü çıktığını gösteriyor

China-s-consumers-roar-back-CMC-Markets.png

 

Ekonomistler, ABD’den gelen rakamları salgının etkisini sürdürdüğü şeklinde yorumlarken Çin’in ise salgını daha iyi koşullarda geride bırakmaya başladığı yorumları yapıyor. Morning Consult ekonomisti John Leer, Çin’de son açıklanan Tüketici Güven Endeksi’nin ilk Kovid-19 vakasının bildirildiği tarihten bu yana ilk kez en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek “Koronavirüs salgınının 2019’un sonlarında başlamasından bu yana ilk kez, Çin’deki tüketici güveni, salgın öncesi seviyenin üzerinde yükseldi. Endeks nisan ayının ilk 13 gününde mart ayına göre yüzde 2.36 artarak 156,85 oldu. Mart ve nisan aylarındaki gelişmeler, Çinli tüketicilerin salgından öncekinden daha güçlü çıktığına dair açık bir gösterge sağlıyor” şeklinde konuştu.

“Mart ve nisan aylarında tüketici güvenindeki çarpıcı artışlar, Çin’de güçlü ve artan tüketici harcamalarının ikinci çeyreğin sonuna kadar devam edeceğine işaret ediyor” diyen Leer, 2021’in ikinci yarısında ABD ve Avrupa’da hizmet sektörü harcamalarında artış beklendiğini belirtti. Bunun da Çin’in ihracatı üzerinde etki yapacağını öngören Leer, “Tüm ülkelerde salgınla birlikte içe dönüş başladı. Çin de normale dönüşle birlikte iç tüketimi artırıyor” yorumunu yaptı.

Bu durumun gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini düşünen Leer, “Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, küresel sahnedeki gerçek süper güçler olarak salgından çıkıyor. ABD ekonomisi salgın sonrası seviyeye geldiğinde iki ülke arasındaki sorunlar konuşulmaya başlanacak. Bununla birlikte, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iç talep arttıkça özellikle ekonomik ve siyasi belirsizlik içine düşmeye devam eden Brezilya gibi gelişmekte olan ülkeler, daha yüksek gıda fiyatlarına maruz kalacak hatta gıda kıtlığı riski ortaya çıkabilecek” dedi.

ABD’de rakamlar şaşırttı

Öte yandan CMC Market Pazar Analizi Bölümü Şefi Michael Hewson, analizinde mart ayında ABD perakende satışlarında yüzde 9,8’lik artış görüldüğünü ve haftalık işsizlik taleplerinde 576 binle salgın sonrası en düşük oranının gözlemlendiğini belirterek “Buna karşın aynı zamanda tahvil piyasalarında getirilerin keskin bir şekilde düştüğü görüldü. 7bps/nin üzerinde bir ayın en düşük seviyesine indi. Avrupa piyasaları da EurStoxx 50 ve Stoxx 600 ile yeni rekorlar kırdı. Getirilerdeki düşüş, son üç aydır gelirlerin yüksek fiyat endişeleri ve güçlü bir ekonomik toparlanma nedeniyle arttığı göz önüne alındığında özellikle bir bulmaca gibi. İki olasılık görüyoruz. Bu iki ihtimal ya iyileşmenin fiyatta olduğu ya da piyasaların bunun olabildiğince iyimser gördüğü. İkinci nokta, nisan tarım dışı maaş bordrolarının mart ayındaki 916 binden bile daha güçlü olabileceği göz önüne alındığında, verilere bakıldığında pek olası görünmüyor. Üçüncü bir neden ise piyasanın zaten böyle bir sonuç için pozisyon almış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak ters yönde, klasik bir söylenti de var: Satın al ve gerçeği sat. Bu varsayımın doğru olup olmadığını zaman gösterecek, ancak şimdilik ABD doları biraz yumuşak tarafta görünmeye devam ediyor” yorumunu yaptı.

Asya’daki piyasaların Çin’den gelen yüzde 18.3’lük büyümeyle olumlu bir notla kapandığını belirten Hewson, “Bu yılın başlarında Çinli yetkililerin 2021 GSYİH hedefini yaklaşık yüzde 6 olarak belirlemesi iyimser bir hedef olarak görüldü ancak Çin’in güçlü toparlanmasına göre küresel ekonominin karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, bu hedef biraz muhafazakar kalıyor” dedi.

Çin’de tüketici endeksinin ocak ve şubat ayından bu yana istikrarlı bir iyileşme içinde olduğunu belirten Hewson, “Mart ayı perakende satışları bir önceki yıla göre yüzde 34,2 artış gösterdi. Bu beklentilerin üzerinde bir rakam. Sanayi üretimi de aynı nedenle yüzde 14.1 artarak güçlü bir tavır ortaya koydu. Tüm bunlara karşın Çin’de enflasyon oranları sabit kaldı” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar

yorum