Patates çiftçisinden ‘gelecek yıl’ uyarısı

images-2-2.jpg

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Niğde’de patates hasadının tamamlandığını, yüzde 70’inin depolara kaldırıldığını söyledi.

Türkiye’nin patates üretiminin yüzde 17 ila 20’sini Niğde’nin karşıladığını ifade eden Başkan Kenar, “Niğde, Türkiye’nin patates deposudur. Türkiye’de patates üretiminin yüzde 17 ila 20’sini Niğde karşılıyor. Patates hasadı yüzde 95 oranında tamamlandı. Bir kısmı satıldı, yüzde 70’i de depolara girdi. Depolara girdi ama geçen yıl patates yüksek fiyattan gitti. Bu yıl ise patatesin dekar maliyeti 90 kuruştur. Patatesler tarlada 60 ila 80 kuruşa satıldı. 25 kuruşta tarladan depolara getirme masrafımız var. Şuanda depolarımızda da satışlarımız başladı. Depolarda da 60 ile 80 kuruşa satıldığını görüyoruz. Bu durum çiftçiler anlamında çok üzücü bir durum” dedi.

Patateslerin üreticiden maliyetin altında fiyattan çıktığına dikkat çeken Kenar, “Maliyetlerin altında bir patates sattık. Bunun üzerine de 25 kuruş da maliyet bindirerek depolara getirdik. Bu da bizim cebimizden gidiyor, büyük bir zarar. Bunu sadece zarar olarak görmemek lazım. Çiftçi üretime devam edebilmek için önümüzdeki yıl gübresini tohumunu, ilacını alamazsa önümüzdeki yıl ekimde zorluk çıkacak. 2018 yılında çektiğimiz sıkıntıyı bir sonraki yıllarda çekeriz diye düşünüyoruz” dedi.

Başkan Kenar, patates çiftçisine destek beklediklerini belirterek şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığımızın yetkililerinden bu konuda yardım bekliyoruz. Patatesin daha fazla satılabilmesi için yemekhanelerde, Suriyelilerin iayeşesinde biraz fazla patates tüketimi sağlanarak çiftçilerimizin hak etiği değere gelmesini istiyoruz. Irak ve Suriye’ye geçtiğimiz yıl fazlasıyla gitmişti bu yıl daha az gidiyor. Patatesin ihracatının artması için teşvikte uygulanabilir. Bu tür çözümlerle çiftçilerimizin rahatlayacağını düşünüyoruz. Biz üretmezsek vatandaş yiyemez bu yüzden çiftçiye sahip çıkılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum