Morgan Stanley: Küresel ekonomi ilk çeyrekte toparlanabilir

18047-2.jpg

Morgan Stanley ekonomistlerine göre küresel ekonomi 2020 yılının ilk çeyreğinde ticaret gerginliğindeki azalma ve geniş para politikasından destek bulacak.

Chetan Ahya öncülüğündeki Morgan Stanley ekonomistlerinin notunda, ABD büyümesinin döngü sonu aşamasında olmasıyla birlikte gelişen piyasaların toparlanmaya öncülük edeceği belirtildi.

Notta, “2020’nin ilk çeyreğinde toparlanma mümkün. Küresel büyüme, aşağı yönlü trend başladığından beri ilk kez aynı zamanda hem ticaret gerginliğinin azalması hem de para politikasının genişlemesiyle 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren toparlanarak geçen yedi çeyreğin aşağı trendini geri çevirebilir.” dendi.

Tarifelerin artması ve ABD’de döngü sonuna ilişkin zorluklar da dahil olmak üzere risklerin aşağı yönlü olduğunu söyleyen ABD’li bankanın ekonomistleri şirket kredi riski ve seçim belirsizliğini işaret etti.

Notta, Trump yönetiminin Çin mallarına yönelik ek tarife tehdidini Aralık’ta sürdürmesi durumunda küresel büyümenin bu yıl son çeyrekte hız keseceği ve toparlanmanın gelecek yılın üçüncü çeyreğine erteleneceği ifade edildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum