Moody’s Türkiye ve Rusya’yı kıyaslayan rapor yayınladı

moodysten-fed-aciklamasi_77bad7a.jpg

Moody’s, Türkiye’nin büyüme potansiyeli ve Rusya’nın mali ve dışsal güçlenmesi konulu bir rapor yayınladı.

Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve raporun yazarlarından biri olan Kristin Lindow, “Türkiye ekonomik büyüme potansiyeline sahip, ancak Rusya ekonomisi daha büyük ve zengin” dedi. Lindow, “Aşağı yönlü riskler Türkiye’nin büyümesine oranla artarken, son krizinin en kötüsünün geçtiğini göz önüne alırsak Rusya’da yukarı yönlü riskler hakimdir” diye konuştu.

KREDİ TEMELLERİNDE KÖTÜLEŞME

Karşılaştırmalı raporda Rusya’nın (Ba1, durağan) ve Türkiye’nin (Ba1, negatif) olan kredi notlarının genel olarak daha önce destekleyici olan büyüme potansiyeli dahil kredi temellerindeki kötüleşmeyi yansıttığı belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Rusya ve Türkiye’nin emtia döngüsü karşısındaki risklerinin farklı olmasına karşın büyümede ortak zorluklara sahip olduğunu vurguladı.

BÜYÜME: TÜRKİYE BEKLENTİSİ RUSYA’NIN İKİ KATI

Moody’s, Türkiye’de reel GSYH artışının önümüzdeki dört yılda, Rusya’ya dair yüzde 1,5 olan tahmininin iki katı uüzde 3 oranında olmasını bekliyor. Bu tahminde Türkiye’nin daha elverişli nüfus yapısı vurgulanıyor.

İKİ ÜLKENİN DE KAMU BORCU ARTACAK

Moody’s, hem Rusya hem de Türkiye’de kamu borcunun önümüzdeki iki yılda artmaya hazırlandığını, bununla birlikte artışların GSYH’ye oranının ılımlıolacağını ifade etti.

Moody’s, Rusya ve Türkiye’nin borç rasyolarının önümüzdeki iki yıl içinde kademeli olarak artmasını bekliyor.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum