Moody’s: Rus ekonomisi, petrol ihraç eden çoğu ülke ekonomisinden daha dayanıklı

44d8290d71b4422fbbc771ef493ffd26.jpg

Moody’s, koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel petrol talebiüzerindeki baskısının ve Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütüyle (OPEC)Rusya önderliğindeki bazı OPEC dışı petrol üreticisi ülkeleri kapsayan OPEC+’daki fikir ayrılığının etkilerine ilişkin bir rapor yayınladı.

Söz konusu durumların petrol fiyatlarında derin bir şok yarattığını belirten Moody’s, bunun petrol ihracatı yapan ülkelerin kredi profillerini zayıflatabileceği uyarısında bulundu.

Rusya’nın döviz rezervleri ve dalgalı kur sistemi sayesinde diğer petrol ihraç eden ülkelere kıyasla daha iyi durumda olduğunun altını çizen Moody’s petrol üretiminde artış olmaması durumunda 2020 yılında ekonomik daralmanın Rusya, Kazakistan, Trinidad, Tobago, Nijerya ve Gabon’da yüzde 3 olacağı, Umman, Kuveyt, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Kongo Cumhuriyeti ve Bahreyn’de ise yüzde 4-8 olacağı öngörüsünde bulundu.

Beklentinin Irak’ta yüzde 10’un üzerinde olduğu, Umman, Bahreyn, Irak ve Angola’nın ise en kırılgan ülkeler arasında olduğu belirtildi.

Rusya, Katar, Azerbaycan, Kazakistan ve Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarındaki ani düşüş öncesindeki güçlü mali durumlarının ülkeler üzerindeki baskıyı tamponladığı vurgulanırken, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve onlar kadar olmasa da Kuveyt, Azerbaycan, Kazakistan ve Suudi Arabistan’ın dirençli bilançolarının kriz ortamında bu ülkelere destek sağlayacağına işaret edildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum