Merkez Bankası, enflasyon tahminini yüzde 8.2 olarak belirledi

752x395-merkez-bankasi-faiz-karari-aciklandi-mi-tcmb-merkez-bankasi-faiz-toplantisi-ne-zaman-saat-kacta-1560328588101-2.jpg

Merkez Bankası Başkanı Uysal, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, enflasyonun yıl sonunda yüzde 8.2 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5.4’e gerileyeceği tahminini koruduklarını söyledi.

Uysal, “2020 ve 2021 yıl sonu enflasyon tahminlerinde değişiklik yapmadık. Enflasyonun bir süre yatay seyrederek, yıl sonu tahminlerine doğru kademeli olarak gerileceğini düşünüyoruz. Enflasyondaki düşüş eğiliminin devam edeceği konusunda öngörü sahibiyiz” dedi.

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün ekonomiye etkilerine de değinen Uysal, “Çin’deki koronavirüsünün etkilerini değerlendirmek için henüz çok erken. Çin’de bu salgın devam ederse öncelikle büyümeleri üzerinde bir etkisi olacaktır. Ticaret ve emtia fiyatları üzerinde etkisi olabilir” ifadesini kullandı.

‘Döviz kurunda istikrarı önemsiyoruz’

Uysal’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • Enflasyon beklentileri iyileşiyor. Bununla birlikte dolarizasyon da yavaş yavaş iyileşecektir diye düşünüyoruz.
  • Merkez Bankası’nın nominal ya da reel kur seviye hedefi bulunmamaktadır ama döviz kurunda istikrarı önemsiyoruz.
  • Reel getiri tarafında hala pozitifiz.
  • Kredilerdeki hızlanmada, kredi büyümesi son dönemde iyileşiyor. Bizim attığımız faiz adımlarının etkisi tam anlamıyla fiyatlamalara yansıdı. Finansal koşullarda etkisi oldu.
  • Konut kredilerine ilişkin kampanyalarla canlanmayı destekledik. Bireysel tarafta başlayan bu hareketlenme ticari tarafa da yansıdı. Ağırlıklı Türk Lirası olarak.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum