Küresel piyasalarda son durum

5c19e9aac03c0e135c1f2288.jpg

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların dikkatlerini şirket kârları ve Çin’de ortaya çıkan SARS benzeri virüsün yayılmasını önlemeye yönelik uluslararası çabalar arasında paylaştırması ile birlikte yükselirken, Avrupa hisse senetleri dalgalı bir seyrin ardından yukarı yönde hareket etti. ABD Hazine tahvilleri durgun seyrederken, dolar yatay bir seyir izledi.

ABD’nin üç temel endeks vadeli kontratı yükseldi ve New York’un açılması ile birlikte spot endekslerin dünkü kayıplarının bir kısmını geri alabileceğini işaret ettiler. Apple Inc., açılış öncesi işlemlerde, iPhone tedarikçilerinden üretimlerini yüzde 10’dan fazla artırmalarını istediği yönündeki haber sonrası yükseldi. Harley-Davidson Inc., düzeltilmiş kârının tahminlerin gerisinde kalması ile birlikte değer kaybetti. Stoxx Europe 600 Endeksi dalgalı seyretti ve Çin hisse senedi vadelileri Hong Kong yöneticisi Carrie Lam’ın kentin sınırdaki bazı kontrol noktalarını kapatacağını ve anakaradan tren ve uçak seferlerine kısıtlama getireceğini açıklamasının ardından hafifçe geriledi.

Çin virüsten kaynaklanan ölümlerin 106’ya çıktığını ve teyit edilen vaka sayısının 4,515’e sıçradığını açıklarken, para piyasalarına bol miktarda likidite sağlama taahhüdünde bulundu. Japonya ve Güney Kore’de işlem gören hisse senetleri değer kaybederken, Hong Kong Borsası Çarşamba günü açılacak. Salgının halen yoğunlaştığı bölge olan Çin’de piyasalar tekrar Pazartesi günü açılacak. Yen beş seanstır süren kazançlarını korudu. Ham petrol kayıplarını geri alarak yatay seyre geçti.

Yatırımcılar Salı günü aralarında Apple Inc.’nin de bulunduğu bazı önemli şirketlerden gelecek kar rakamlarını bekliyorlar ve aynı zamanda ölümcül koronavirüsün etkilerini de izliyorlar. Virüsü kontrol altına almaya yönelik çabalar yoğunlaşırken, salgının küresel işletmeleri ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’i olumsuz etkileme olasılığı artıyor görünüyor.

DBS Group Holdings Ltd. stratejistleri Philip Wee ve Eugene Leow, hazırladıkları notta, “Risk iştahı muhtemelen virüsün kontrol altına alındığına ilişkin haberler gelene dek iyileşmeyecek,” dedi ve “Şimdilik olumsuz haber akışının fazla olmaması muhtemelen yatırımcıların defansif kalmasına neden olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Salgının ortaya çıkması, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’nin Ekim ayı başından bu yana yüzde 1’in üzerinde düşüş ve yükselişler göstermediği sakin piyasalarda sarsıntılara neden oldu. Güvenli liman niteliğindeki varlıklarda son dönemde görülen talep artışı da, negatif faizli küresel tahvil arzının 13 trilyon doları geçerek Kasım’dan beri en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, tahvil faizlerinde sert düşüşler getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum