Küresel piyasalarda rekor

2274104_620x349.jpg
İyileşen koronavirüs salgını trendleri ve ABD işgücü piyasasının güçlendiğine ilişkin veriler hisse senetlerini yeni rekorlara taşıdı.

S&P 500 perşembe gününü yüzde 1’i aşan yükselişle kapayrak rekoru genişletirken, vadeliler haftanın son işlem gününe de artıda başladı. Küçük ölçekli şirketlerin endeksi Russell 2000 ise yüzde 2 değer kazandı.

ABD işsizlik maaşı başvurularının üçüncü hafta üst üste gerilemesi ve Kasım 2020’den bu yana en düşük başvuru rakamının açıklanması ralliyi hızlandırdı.

Piyasaların gündeminde tarım dışı istihdam verisi var.

Asya hisseleri de rekor ABD rallisini takip etti. Japon Topix ve Hong Kong Hang Seng yüzde 1’in üstünde artıda.

ABD Hazine tahvilleri 5-30 yıl tahvil getiri makası 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine geldikten sonra istikrar kazandı, 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 1,13’te.

Kur cephesi ise sakin. Bloomberg Dolar Endeksi sabah saatlerinde yüzde 0,1 yükseldi.

ABD’de istihdam verileri güçlü geldi

ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları ülkede toparlanmaya yönelik güçlü sinyaller verdi.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 2 ayın en düşük seviyesine indi. Ülkede işsizlik maaşına başvuruların sayısı geçen hafta düştü, böylece düşüş 3 hafta üst üste devam ederek istihdam kayıplarının azalmaya başladığına işaret etti.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre başvurular 30 Ocak’ta sona eren haftada 33 bin düşerek 779 bine geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 830 bindi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum