Hazine Bakanlığı Ekim – Aralık iç borçlanma stratejisini açıkladı

images-5-3.jpg

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, Ekim’de 7,3 milyar lira, Kasım’da 20,4 milyar lira ve Aralık’ta 11,2 milyar lira iç borçlanma yapılacak.

Bakanlık, Ekim – Aralık dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı.

Buna göre, Ekim’de 7,6 milyar liralık iç borç servisine karşılık 7,3 milyar liralık, Kasım’da 21,5 milyar liralık iç borç servisine karşılık 20,4 milyar liralık, Aralık’ta da 11,7 milyar liralık iç borç servisine karşılık 11,2 milyar liralık iç borçlanmaya gidilecek.

Ekim’deki iç borçlanmanın 5,8 milyar lirasının piyasadan, 1,5 milyar lirasının kamuya satışlardan, kasımdaki iç borçlanmanın 15,4 milyar lirasının piyasadan, 4,4’ü milyar lirasının kamuya satışlardan, aralıktaki iç borçlanmanın ise 9,2 milyarının piyasadan, 2 milyar lirasının kamuya satışlardan oluşması bekleniyor.

Bu dönemde dış borçlanmaya gidilmeyecek, bir kira sertifikası, 3 Hazine bonosu ve 9 tahvil ihalesi düzenlenecek.

Ekim’de 11 milyar lira, kasımda 32,8 milyar lira, Aralık’ta ise 14 milyar liralık ödeme yapılacak. Bu ödemelerin 17 milyar lirası dış borç servisinden oluşacak.

Öte yandan, nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, TMSF’den sağlanan gelirler, devirli-garantili borç geri dönüşleri, kasa-banka değişimi ve kur farkı kalemlerini içeren borçlanma dışı kaynakların da Ekim’de 3,7 milyar lira, Kasım’da 12,4 milyar lira, Aralık’ta da 2,8 milyar lira olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum