Halka arz coşkusu yaşayan Çinli şirkete uyarı

ecb-aciklamalariyla-borsa-dusus-gosterdi.jpg
Dünyanın en büyük halka arzı olma yolunda ilerleyen, yatırımcıların yoğun talep gösterdiği ve değerlemesiyle birçok ülkenin milli gelirini geride bırakan Çinli Ant Group Çinli yetkililer tarafından gelen uyarıyla karşılaştı.

Şirketin Çinli milyarder sahibi Jack Ma ve şirket yöneticileri Pazartesi günü Çin Merkez Bankası yöneticileri ve üç düzenleyici kurumun yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda yetkililer Çinli finansal teknoloji şirketinin yöneticilerini kaydettikleri hızlı gelişmeyle ilgili uyardı.

Bloomberg’e konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklar görüşmede yetkililerin Çinli şirketin daha fazla gözetim altında tutulabileceğini ve bankalara benzer şekilde sermaye ve kaldıraç kurallarına tabi olacağı mesajlarını verdiğini belirtti.

Sanford C. Bernstein analisti Kevin Kwek, Çinli şirket için regülasyon risklerinin en büyük risk faktörü olduğunu ifade etti.

Çinli Ant Group hisseleri halka arz öncesi bireysel yatırımcılardan yaklaşık 3 trilyon dolarlık talep alırken, halka arz büyüklüğü de 34,5 milyar dolar olarak belirlendi. Şirketin değerlemesi 315 milyar dolarla Finlandiya ve Mısır gibi ülkelerin gayri safi milli hasılalarından daha büyük bir seviyeye çıktı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum