Finansal Hizmetler Güven Endeksi Mayıs’ta arttı

tcmb-2.jpg

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) 2018 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 12,6 puan artarak 164,2 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2018 yılı Mayıs ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksini (FHGE) açıkladı. Buna göre; 2018 yılı Mayıs ayında FHGE, bir önceki aya göre 12,6 puan artarak 164,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ve son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE’yi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin ise bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği gözlendi. Son üç aydaki istihdama ilişkin azalış yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği görüldü.

2018 yılı Mayıs ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ’Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, ’64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’, ’65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ ve ’66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler’ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 12,8, 6,6 ve 14,1 puanlık artış olduğu gözlendi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum