Euro dolar paritesinde 3 ayın en yükseği görüldü

euro-to-us-dollar-1.jpg

Euro Fed’in borçlanma maliyetlerini Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) daha hızlı bir şekilde düşürebileceği yönündeki yatırımcı beklentisinin etkisiyle dolar karşısında üç ayın zirvesine tırmandı.

Euro ABD 10 yıllıklarını tercih eden yüksek faiz yatırımcılarının Almanya tahvillerine yönelmesiyle Mart ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Para piyasalarının beklentisi Fed’in gelecek ay faiz indirimine gideceği yönünde. Buna karşın AMB’nin Eylül ayında faiz indirmesi bekleniyor.

Euro, AMB Başkanı Mario Draghi’nin geçen hafta gerekli olması durumunda ek parasal teşvik sinyali vermesine karşın beş günlük düşüşünü sonlandırmaya hazırlanıyor.

Dolar ise G – 10 paralarının çoğu karşısında geçtiğimiz hafta değer kaybetti. Doların 10 önemli piyasa parası karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi TSİ 16:10’da 1,186.91 puanda fazla değişmedi. Gösterge endeks 5 günde yaklaşık yüzde 1.34 geriledi.

Euro dolar paritesi Pazartesi günkü işlemlerde 1.1399 ile Mart ortasından bu yana görülen en yüksek seviyeye tırmanmasının ardından 1.1386 ‘dan işlem gördü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum