Dolar/TL güne yatay başladı

2227209_720x360.jpg

Dün 5.77 – 5.83 bandında dalgalanan ve günü 5.80 civarında tamamlayan Dolar/TL yeni sabaha da yatay seyirle başladı.

İstanbul seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Pazartesi günü kur 5.82’den 5.71’e kadar gerilemişti. Seçimlerin bitmesiyle piyasa için önemli bir belirsizlik ortadan kalkmış olsa da S400 konusunda ABD ile yaşanan gerilim piyasalar açısından odak noktası durumunda.

Hafta sonu gerçekleşecek G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’un görüşmesi bu anlamda önemli olacak.

Dolar bu sabah 5.78 – 5.80 bandında, dün 6.56 6.65 bandında dalgalanan euro 6.59’da, sepet kur 6.19’da işlem görüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell dün New York’ta Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Trump’ın eleştirilerine yanıt vererek Fed’in kısa dönemli siyasi baskılardan izole olduğunu söyledi ve bağımsızlık vurgusu yaptı..Powell ayrıca ABD ekonomisinde risklerin artığını ve bu durumun daha düşük bir faiz için zemin hazırladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ekonomiye dair açıklamalar yaptı, “Haziran itibariyle göstergeler olumlu yükselişi gösteriyor. Döviz rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Borsa yükselmeye, dolar düşmeye başladı. Ülke risk primimiz geriliyor. Güven endekslerinin hepsinde olumlu yükseliş gözleniyor. İhracatımızdaki ve turizm sektöründeki olumlu yükseliş sürüyor.” diye konuştu.

Erdoğan G20 seyahatinden sonra bazı müjdeleri paylaşacaklarını ifade etti.

Piyasalarda bugün kuru etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor, ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum