Dolar G – 10 paraları karşısında geriledi

1557121823163-dolar.jpg

Dolar tahminlerden güçlü açıklanan ABD enflasyon verisinin Fed’in bu ay faiz indirimine gideceği yönündeki spekülasyonu silememesinin ardından G – 10 paralarının tamamı karşısında geriledi.

Traderlar Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günkü Kongre konuşmasına odaklanmıştı. Powell, konuşmasında enflasyon ile işsizlik oranları arasındaki bağlantının kırılmasıyla faiz indirimleri için alan olduğunu belirtti.

ABD’de tüketici fiyatları Haziran’da tahminleri aşarak ekonominin güçlü seyrinin altını çizdi. ABD’de geçen hafta açıklanan Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi de güçlü ekonomiyi işaret etmişti.

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları gibi emtia bağlantılı paralar ABD Doları karşısında yükseldi.

Sydney’de National Australia Bank Ltd. kıdemli Döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Güçlü Haziran istihdam verisi ve yüksek çekirdek TÜFE rakamına rağmen Powell’ın mesajı Temmuz sonunda daha düşük faiz beklememiz gerektiği yönündeydi. Büyüme yanlısı, emtia bağlantılı paralar zayıf dolardan en fazla fayda sağlayanlar gibi görünüyor.” dedi.

ABD Doları’nın 10 önemli piyasa parası karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düşerek haftalık kaybını yüzde 0.2’ye taşıdı. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek yüzde 2.13’te kaldı. 10 yıllıkların faizi bu hafta toplam 10 baz puan yükselmiş oldu.

ABD’de açıklanan çekirdek TÜFE Haziran’da aylık yüzde 0.3 ile Ocak 2018’den beri en güçlü artışı kaydetti. Ekonomist beklentisi yüzde 0.2 artış olacağı yönündeydi.

Euro/Dolar  paritesi yüzde 0.2 tırmanarak 1.1273’ten alıcı buldu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum