Bugün piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklanacak

thumbs_b_c_e03c80ce20ae3a99b6aab0e23c905172-2.jpg
Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın atanması sonrasındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanarak faiz kararını açıklayacak.
Çetinkaya döneminde 250 baz puanlık bir beklenti söz konusuyken Murat Uysal’ın atanmasının ardından bu oranın daha fazla olması bekleniyor.

CHP’li Erdoğdu: Uysal’ın yapabileceği çok da fazla bir şey olmayacağı açık…

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başkanının tartışmalı bir şekilde görevden alındığı Merkez Bankası’nda yeni dönemde uygulanacak politikaların ne olacağına ilişkin olarak, “Yeni Başkan Murat Uysal’ın yapabileceği çok da fazla bir şey olmayacağı açık; önce piyasalara çok sezdirmeden verilen emirleri yerine getirmeye başlayacak, daha sonra piyasanın gerektirdiği koşullara rağmen farklı yönde kararlar alması halinde bunu –Saray’ın sözcülüğüne soyunarak- idare etmeye çalışacak” görüşünü dile getirdi.

Merkez Bankası’nın bağımsızlığının resmen saray darbesiyle sonlandırıldığını vurgulayan Aykut Erdoğdu, “Bu noktadan itibaren 22 Aralık 1999 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren IMF Stand-By Anlaşmasıyla başlayan dönemin sonuna gelindiği ortadadır” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum