BİST güne sınırlı negatif bir seyirle başlayabilir

borsa-gunu-dususle-tamamladi_822c2f5.jpg

Güne dün yurtdışına paralel hafif alıcılı bir seyirle başlayan BIST 100 Endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izledi. TCMB, Para Politikası Kurulu dün politika faizini ve faiz koridorunu değiştirmezken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 50 baz puan artırdı.

TCMB’nın kararı faiz ve kur tarafında pozitif fiyatlanırken gelen alımlarla Endeks gün içinde 95.000 seviyeleri üzerini test etti. Ancak bu seviyeleri sürdürmekte zorlanan Endeks banka hisseleri öncülüğünde gelen kar satışları ile 94.500 seviyelerine geri çekilirken günü de hafif düşüşle (%0.1) 94.522 seviyesinden tamamladı. Fransa Cumhurbaşkanlığı ilk tur sonuçları sonrası hızlı yükseliş gerçekleştiren Avrupa borsaları ABD vergi reformunun ayrıntılarının açıklanması öncesinde yatay bir seyir izledi.

ABD Başkanı Trump’ın uzun süredir beklenen vergi reformu tasarısı dün açıklandı. Açıklanan taslak vergi reformu Trump’ın seçim kampanyasında vaat ettikleriyle örtüşürken, detaylara yer verilmemesi piyasalar tarafından negatif algılandı. ABD borsaları günün dün yatay bir seyirle tamamlarken, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasında değişikliğe gitmemesi ve dün açıklanan ABD vergi reformu sonrası Asya
borsalarında yatay seyirler görülüyor. Avrupa borsalarının ise güne aşağı yönlü bir seyirle başlaması bekleniyor. Bugün piyasalar TSİ: 14:45’te Avrupa Merkez Bankası faiz kararını ve sonrasında TSİ:15:30’daki Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamalarını takip edecek. Veri tarafında ise ABD’den gelecek Dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı takip edilecek. BİST’in güne sınırlı negatif bir seyirle başlamasını günün devamında alternatif ve yurt dışı piyasalarını takip etmesini bekliyoruz.

Şeker Yatırım

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum