Bebek harcamaları %21 oranında arttı

s-51d1a383cf75e28c68ff44d368913faf5488f9fd.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan enflasyon verilerine göre Tüketici fiyatları Haziran’da aylık bazda % 0.03 artarken yıllık artış % 15.72 oldu. Böylece yıllık enflasyon Haziran 2018’den beri en düşük seviyede gerçekleşti.

Haziran enflasyon rakamları açıklandı

Ekomonitör ekibi, ürün bazında yayımlanan enflasyon verilerini inceleyerek enflasyon verilerini farklı açıdan değerlendirdi. Buna göre kahvaltı, et, meyve, sebze, bebek, sağlık ve yeni evli enflasyon paketleri oluşturuldu. Ürün ve hizmetlerin incelenmesi sonucunda belirlenen alt kalemlere uygun olarak sınıflandırma yapıldı. Bunun sonucunda belirlenen alt kalemlerin göre enflasyon oranı hesaplandı.

GEÇEN AY GEÇEN YIL/AYNI AY
KAHVALTI ENFLASYONU 2,72 5,80
ET ENFLASYONU 1,62 13,50
MEYVE ENFLASYONU 30,39
SEBZE ENFLASYONU -7,34 22,02
BEBEK ENFLASYONU 1,14 21,13
SAĞLIK ENFLASYONU 0,49 26,28
YENİ EVLİ ENFLASYONU 0,23 0,44

Enflasyon paketinde mevsimsel güncellemelerden dolayı meyve fiyatlarının geçen aya göre kıyaslaması yapılamıyor. Ancak geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında %30,39’luk bir artışla karşılaşılıyor. Hesaplamaya göre meyve enflasyonu en fazla artış yaşanan alt kalem olarak yer alıyor.

Vatandaşın en çok harcama yaptığı ikinci alt kalem ise sağlık hizmetleri olarak gerçekleşti. Sağlık hizmetlerinden yaralanan vatandaşlar geçen yılın aynı ayına göre %26,28 daha fazla para ödedi. Mayıs ayına göre kıyaslandığında ise Sağlık Enflasyonunun %0,49 oranında arttığı gözlemleniyor.

Mutfak harcamalarının ana kalemlerinden birini oluşturan sebze fiyatlarının Mayıs ayına göre %7,34 oranında düştüğü gözlemleniyor. Ancak aynı ayın geçen yıl gerçekleşen oranıyla kıyaslandığında sebze enflasyonunun %22,02 oranında gerçekleştiği dikkat çekiyor.

HESAPLAMADA KULLANILAN ÜRÜNLER
Bebek Maması (Toz Karışım)
Bebek Tulumu
Bebek Pijaması
Bebek İç Çamaşırı
Oyuncak
Bebek Bezi
Bebek Arabası ve Oto Koltuğu

Yeni doğmuş bir bebek için yapılan harcamalar yukarıdaki veriler kullanılarak hesaplandı. Buna göre, bir ailenin yeni doğmuş bir bebek için yaptığı harcamalar geçen aya göre 1,14, geçen yılın aynı ayına göre ise %21,13 oranında arttı.

YENİ EVLİLERE ENFLASYON MÜJDESİ

Yaz dönemi, yeni evliliklerin gerçekleştiği dönem olarak bilinir. TÜİK enflasyon verileri baz alınarak oluşturulan yeni evli enflasyon paketinde ev dizmede ihtiyaç olan beyaz eşyalar, mobilyalar vb. ürünler kullanılmıştır. Hesaplamalar göre yeni evlilerin harcamaları geçen aya göre yüzde 0,23, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 0,44 oranında artmıştır. Yeni evliler için enflasyonun yükselmesinin önleyen en önemli etkenin ÖTV vergileri olduğu düşünülmektedir.

VATANDAŞ ETİN TADINI UNUTTU

Et fiyatlarındaki yüksek fiyatlardan dolayı evine et girmeyen vatandaşın sıkıntısı devam ediyor. Hesaplamaya göre tavuk eti de dahil olmak üzere et ürünlerin de geçen aya göre yüzde 1,62 oranında artış gözlemleniyor. Aynı ayın geçen yıl oranıyla kıyalansığında ise et ürünlerinin %13,5 oranında arttığı görülüyor.

KULLANILAN ÜRÜNLER
Dana Eti
Kuzu Eti
Tavuk Eti
Balık
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum