“Bakan Albayrak’ın sunduğu “yalan ekonomik dünya” bizleri değil kayınpederini ikna etmeye dönük”

familiaere-geste-berat.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. Albayrak, “Bu yıl büyüme hedefinin bir miktar uzağında kalacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni Ekonomi Programına ise ekonomistlerden gelen eleştiriler damga vurdu:

Ekonomist Oğuz Demir yeni ekonomi programıyla ilgili olarak resmi twitter hesabından “Ezcümle yeni ekonomi programı yeni mi? Değil. Ne yapmak gerekir? Her şeyden önce sıkıntıyı iyi tespit etmek gerekirdi. Tek soru sormak isterdim. Büyüme %3-4 bandına tekrar döndüğünde (dönerse) cari açık başarı hikayesi devam edebilecek mi?” açıklamasını yaptı.

Ekonomist Uğur Gürses ise “2020’ye “Değişim başlıyor” denmiş; doğru ve çok yerinde bir slogan olmuş. Bakan Albayrak, Mart yerel seçim sonuçlarıyla bu değişimin başladığını teslim etmiş…Şuna ikna oluyorum giderek; Bakan Albayrak’ın sunduğu “yalan ekonomik dünya” bizleri değil kayınpederini ikna etmeye dönük…Kısa vadede siyasi olarak iki büyük metropole patladı az değil…” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomist Veysel Ulusoy “Yeni Ekonomi Programı’nda yeni bir şeyler aradım. YEP’te yeni bir şey var… fiyatlandırmalarda (ücret artışları vb) beklenen enflasyona göre ayarlama sinyali geldi.. Bunu geçen hafta IMF önermişti..” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum