ASELSAN, Aktif Koruma Sistemleri’ni bu yıl teslim ediyor!

orgin_turkiyenin-en-degerli-sirketi-aselsan-oldu-1510667750.jpg

(Milliyet) / Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Aselsan arasında Kasım 2015’de imzalanan sözleşmede AKKOR’un ilk prototip teslimatının 2020 yılında gerçekleşmesi öngörülüyordu. AKKOR sistemi bu yıl teslim edilecek.

C4Defence’in haberine göre 2017 Yılı Faaliyet Raporu’nu yayınlayan Aselsan, 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılacak projeler arasında AKKOR Aktif Koruma Sistemi’ne de yer verdi. Proje hakkında bilgi veren dokümanda yakın mesafeden atılan RPG ve Anti-Tank güdümlü mermilerin yüksek doğrulukla tespit ve takibini gerçekleştirmek üzere Fiziksel İmha Radarı geliştirme çalışmalarına devam edildiği bilgisi verildi. Raporda 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılması planlanan ve üzerinde çalışmaların devam ettiği ürünlere yer verilirken AKKOR Projesine de yer verildi.

360 DERECE KORUMA SAĞLAYACAK

Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilecek olan AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılayacak. Yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor

ASELSAN AKKOR AKTİF KORUMA SİSTEMİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Radar tarafından Tanka yaklaşmakta olan tehdit algılandığı zaman bir takip yörüngesi oluşturuluyor, oluşturulan yörünge bilgileri merkezi yönetim merkezine aktarılıyor. Ardından Mühimmat Atıcı Lançer karşılaşma noktasına doğru yönlenip mühimmatı hedefe doğru ateşliyor. Tanka yaklaşmakta olan tehdit 15-20 metre mesafede iken koruma mühimmatı ile buluşuyor. Atılan koruma mühimmatının ucundaki akıllı yaklaşma tapası sayesinde gelen tehdidin açısı, hızı ve mesafesi hesaplanıp tehdit ile korunma mühimmatının patlayacağı en ideal nokta bulunuyor. iki mühimmat yan yana geldiği zaman patlama gerçekleşiyor ve tanka tehdit olarak gönderilen mühimmatın harp başlığı imha ediliyor.

PULAT AFRİN YOLCUSU

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, tamamen yerli olarak üretilen Pulat aktif koruma sisteminin Mart ayında tanklara monte etmeye başlayacaklarını açıklamıştı. Canikli ayrıca “Pulat sistemi ay sonundan itibaren Afrin’de görev alan tanklara da entegre edilecek” ifadelerini kullanmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum