Altın kayıplarını durdurdu

resized_fa2e0-25237b21altin_1.jpg
Altın, zayıflayan dolar ve yatırımcıların aşı gelişmelerinden ziyade ABD’nin ekonomik durumundaki ilerlemeye daha fazla ağırlık vermesiyle birlikte kayıplarını durdurdu.

Moderna’nın son geliştirdiği aşının yüksek derecede etkili olması ve herhangi bir güvenlik problemine yol açmamasıyla birlikte şirket ABD’deki düzenleyici kuruluşlara izin için başvurdu.

Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcılara ABD ekonomisinin hala kırılgan bir yapıda olduğunu ve aşı gelişmelerine rağmen belirsizlik durumunun devam ettiğini söyledi.

Altın fiyatları, aşı gelişmeleri ve küresel risk iştahındaki artışla birlikte kasım ayında son dört yılın en büyük aylık düşüşünü yaşadı.

Zayıflayan ABD doları bugün altın fiyatlarını desteklemiş görünüyor. Altın geçen hafta 1.800 dolar olan destek seviyesini aşı iyimserliği ve mali teşvik paketine dair ümitsizliklerle kuvvetli bir ivmeyle kırmıştı. Teknik destek seviyesi ise şu an 1.750 dolar civarında olabilir.DailyFX Stratejisti Margaret Yang

Spot altın, TSİ 08:02’de yüzde 0.43 yükselerek ons başına 1.784,72 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bloomberg verilerine göreyse kasım ayında altına dayalı Borsa yatırım fonlarından 3.3 milyar dolar civarında çıkış yaşandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum