Altın “Jackson Hole” öncesi değer kaybetti

2262964_620x349.jpg
Altın fiyatları, piyasaların dikkatlerini yıllık Jackson Hole sempozyumu sırasında Fed’den gelebilecek bir sonraki “olası önemli politika adımına” ilişkin yorumlara çevirmeleri ile birlikte aşağı yönde hareket etti. Gümüş kayıplarını dördüncü güne taşıdı.

Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü Kansas City Fed’in her yıl düzenlediği Jackson Hole sempozyumunda, Fed’in uzun süredir beklenen politika çerçevesi gözden geçirmesi konusunda konuşacak. Görüşler, merkez bankasının enflasyon için daha geniş toleransı ve büyük çaplı teşvik paketleri ile devam eden zayıf ekonomik faaliyet ve işgücü piyasasında atıl kapasite arasında bölünmüş durumda.

Sprott Inc. CEO’su Peter Grosskopf, hazırladığı raporda, parasal ve mali teşviklere dikkat çekerek, “Altın fiyatları 2,000’li seviyelerin ortalarına doğru yönelmeli,” dedi ve “Altın, hem kısa hem de orta vade bazında, risksiz muadili ABD Hazine tahvilleri ile karşılaştırıldığında iyi pozisyonlanmış durumda” şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın, son üç günde değer kaybettikten sonra yüzde 0.5 düşüşle ons başına 1,918.50 dolara gerileyerek kaybını dördüncü güne yaydı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.6 düşerek ons başına 26.3717 dolara indi ve kayıplarını dördüncü güne taşıyarak Mart ayından bu yana en uzun günlük düşüş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Platin yüzde 0.3 düşerken, paladyum yüzde 0.1 değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

Bloomberg Intelligence kıdemli analisti Daniel Kang, “Altın fiyatları kısa vadede 2,000 dolar civarında konsolide olurken, metal güvenli liman özelliğinden, negatif reel faizlerden ve dolardaki değer kaybından dolayı iyi destek bulmaya devam ediyor” dedi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kurumun başkanı Stephen Hahn’ın Kovid-19 hastaları için deneysel terapinin faydalarını önemli ölçüde abartmasının ardından eleştiriler ile karşı karşıya kaldı.

*Tokyo, Hong Kong ve Şanghay’da işlem gören hisse senetleri düşük hacimli işlemlerle gerilerken, S&P 500 endeks vadelileri, dün hem gösterge hem de Nasdaq Bileşik Endeksi’nin yeni tarihi zirvelerine tırmanmasının ardından yatay seyretti.

*ABD’de birinci el konut satışları Temmuz ayından tahminleri aşarak 14 yılın zirvesine tırmandı ve altının güvenli liman olarak cazibesini azalttı.

*Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Salı günü, Bloomberg’in derlediği verilere göre, üst üste altı gün arttıktan sonra düştü.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum