Akaryakıtta 17.5 milyar liralık vergi kaçakçılığına karşı EPGİS’ten öneri

5ae318e6ae784916d494d511.jpg

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, devletin aldığı tüm önlemlere rağmen akaryakıtta vergi kaçakçılığının sürdüğünü belirterek 4 öneride bulundu: 1) E-İrsaliyeye geçişin öne çekilmesi 2) Ödeme Kaydedici Cihaz verileri anlık olarak Maliye’ye aktarılması 3) Mali suça mali ceza 4) KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilerek aradaki 17 puanlık farkın, peşin tahsil edilen ÖTV’ye eklenmesi…

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, alınan tüm önlemlere rağmen akaryakıtta vergi kaçakçılığının sürdüğünü vurguladı.

Fesih Aktaş’ın verdiği bilgiye göre vergi kaçakçılığı amacıyla kurulmuş bazı küçük dağıtım şirketleri istasyon bayilerine akaryakıt verirken faturayı, fatura arayan şirketlere satıyorlar. Böylelikle devlet vergi gelirinden oluyor. Bu sistemde istasyonların ihtiyaç duyduğu fatura ise vergi kaçakçılığı amacıyla kurulan dağıtım şirketleri tarafından sağlanıyor. Dağıtım şirketleri, faturayı ortalama yüzde 1 kârla bu bayilere satıyorlar. Vergi kaçakçılığı amacıyla kurulan dağıtım firmaları, belirli bir süre sonra kurumlar vergisi, KDV gibi yükümlülüklerini yerine getirmeyerek batıyor. Fesih Aktaş’ın verdiği bilgiye göre bu tip şirketlerin ortalama ömrü 12 ay. Vergi kaçakçılığı amacıyla kurduğu dağıtım şirketi batan vergi kaçakçısı, yeni bir dağıtım firması kurarak yoluna devam ediyor. Bu şirketler genellikle düşük gelir profilli kişiler üzerine kurduruluyor. O nedenle devlet, şirket sahibini bulsa bile kaybını karşılayamıyor.

Fesih Aktaş, 2019 yılında açıklanacak listede akaryakıt dağıtım şirketi ve türevlerinin vergi borcunun 22 milyar TL’nin üzerine çıkacağını öngördüklerini belirtti. Aktaş, bu rakamın sadece kayıtlı vergi borçlarını kapsadığını belirterek, tamamen faturasız işlem yapan ve yakalanmayanlar da katıldığında bu rakamına korkunç seviyelere çıktığını vurguladı.

Mali suça mali ceza istediklerini belirten Fesih Aktaş, vergi kaynaklı akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele etmek için EPGİS’in önerilerini şöyle açıkladı:

Geçici tedbirler:

1. Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sektör görüşüne açtığı, sendikamızın talepleri arasında olan E-İrsaliye sistemine geçiş için belirlenen 01/01/2020 tarihini erkene çekmek. EPGİS’in önerisi, E-İrsaliye’nin 30/06/2019 tarihine çekilmesi.

2. Yıl sonunda devreye alınması planlanan yeni nesil ÖKC (Ödeme kayıt edici cihaz) sisteminde satış verilerinin “saniyeler” içerisinde Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın veri toplama depolarına aktarımının sağlanması. Fesih Aktaş, halen istasyonlara giriş yapan araçların plaka bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirildiğini, aynı uygulamanın Gelirler İdaresi Başkanlığı’na yönelik olarak yapılmasının önünde bir engel bulunmadığını belirtti.

3. 213 sayılı kanunun 359. Maddesine, “Sadece akaryakıt sektörü ve sektörden geçersiz evrak alanlarda geçerli olmak üzere” ifadesinin eklenmesiyle, bu fiili işleyenler için geçerli olan 3 yıla kadar olan hapis cezasına yüksek mali cezanın da eklenmesi. Ayrıca tespit edilen cirolarının yüzde 5’inden az olmamak üzere mali bedel cezası verilmesi ve bu bedel ödeninceye kadar ilgili istasyon mülkünün mühürlenmesi ve lisanslarının askıya alınması.
Kalıcı ve kati tedbir:

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta vergi kaçakçılığının önüne geçmenin kalıcı yönteminin ise akaryakıttan alınan % 18’lik KDV’nin yüzde 1’e çekilmesinden, aradaki % 17’lik kısmın ÖTV’ye eklenmesinden geçtiğini, bu adımını vergi kaçakçılığını tamamen ortadan kaldıracağını vurguladı.

“EŞEL MOBİL EMEĞİYLE GEÇİNENLERİ KORUYOR”

Akaryakıta gelen zamların bir kısmının Eşel Mobil sistemi kapsamında ÖTV’den karşılandığını ve vatandaşa yansıtılmadığına da dikkat çeken Fesih Aktaş, milleti dolardaki oynaklıktan koruyan bu uygulamalı sendika olarak bu uygulamayı desteklediklerini belirtti. 21 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe giren Eşel Mobil sisteminin 4 Aralık 2018 tarihinde sonlandırıldığını hatırlatan EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, sistemin 13 Mart tarihinde yeniden devreye alındığını ve halen devrede olduğunu kaydetti. Aktaş, Eşel Mobil sisteminin, emeği ile geçimini sağlayan kesimlerin satın alma gücünü korumayı amaçladığına, bu niteliğiyle doğru bir sosyal devlet uygulaması olduğunu vurguladı.
Fesih Aktaş, EPGİS olarak yaptıkları incelemeye göre devletin Eşel Mobil sistemiyle vatandaşı zamlardan korumak için 2018 yılında toplam 8 milyar 545 milyon TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirinden feragat ettiğini belirlediklerini belirtti. Aktaş’ın verdiği bilgiye göre bu tutarın 6 milyar 472 milyon TL’lik kısmı motorinde, 1 milyar 531 milyon TL’lik kısmı ise benzinde vazgeçilen ÖTV gelirlerinden oluşuyor. Fesih Aktaş, bu yıl 13 Mart tarihinde yeniden devreye giren uygulama kapsamında bugüne kadar devletin 323 milyon TL’lik ÖTV gelirinden feragat ettiğini belirlediklerini ifade etti.

“KAR MARJI HER YIL ENFLASYON ORANINDA ARTIRILMALI”

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıtta kâr marjlarının düşüşüne paralel olarak istasyonların zorluk içine düştüğünü belirtti.

EPDK verilerine göre Türkiye’de akaryakıt istasyonlarının günlük satışının 5 bin 372 litre olduğuna dikkat çeken Fesih Aktaş, 10 personel çalıştıran ortalama bir istasyonun günlük 7 bin 706 litrelik satış hacmine ulaşmadıkça, k âr edemediğini belirtti. Aktaş, istasyon üzerinde yük oluşturan maliyetleri şöyle anlattı: “Bayi, bu satışın yüzde 50’sini kredi kartı ile yaptığında yaklaşık aylık 16 bin lira kart komisyonu ödeyecektir. Satışın yüzde 25’inin de taşıt tanıma sistemi ile yapılması durumunda dağıtım şirketine bir ayda ödenecek komisyon tutarı da yaklaşık 7 bin 500 TL’yi bulacaktır.” Geriye, istasyonun kâr etmesini sağlayacak kazanç kalmadığına dikkat çeken Fesih Aktaş, “Şehir içi istasyon bedellerinin 20 milyon liradan başladığını düşünecek olursak, istasyonunu satıp bankaya faize koyan bir işletmeci, ortalama yüzde 20 faiz ile ayda 83 bin lira kazanacaktır. Rakamlar ortadadır, istasyon işletmeciliği bu şartlarda sürdürülemez bir iş haline gelmiştir. Devletimizin bir an önce gerekli önlemleri alması gerekmektedir” diye konuştu. EPGİS Başkanı Aktaş, sendika olarak kredi kartlı satışlarda komisyon oranının yüzde 1’in altına, taşıt tanıma sistemli satışlarda ise kuruş bazına indirilmesini talep ettiklerini belirtti. Fesih Aktaş, kâr marjlarının her yıl enflasyon oranında artırılmasının da elzem olduğunu vurguladı.

“LPG LİSANSLARI VERİLMELİ”

Fesih Aktaş, sektörün gündemindeki bir başka meselenin 2005 yılı öncesinde kurulmuş olan ve bünyesinde LPG ünitesi bulunmayan akaryakıt istasyonlarına kilometre tahdidinden dolayı verilmeyen ya da LPG bayisi olup akaryakıt lisansı alamayanların lisanslarının verilmesi olduğunu belirtti. EPGİS Başkanı Aktaş, Meclis’te geçtiğimiz aylarda gündeme alınan ama daha sonra geri çekilen kanun teklif edilerek yeniden gündeme alınmasını talep ettiklerini kaydetti. Aktaş bu adımın atılması durumunda ülkemizde başlatılan istihdam seferberliğine 8 bin yeni istihdamla katkı sağlayacaklarını vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum