“ABD Çin ticaret anlaşması ekonomiyi zirveye çıkarmayacak”

1x-1-3.jpg

ABD’nin Eski Ticaret Bakanı Larry Summers, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ve Çin arasında imzalanması beklenen ticaret anlaşmasının birinci aşamasının küresel ekonominin şu anda yüz yüze kaldığı problemlerin tamamını çözmeyeceğini belirtti.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre ABD Başkanı Donald Trump,  kısmi ticaret anlaşması için yer arandığı açıklamasını yapmıştı. Bu açıklama finans piyasalarındaki iyimserliği artırdı.

Summers, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Anlaşma fikrine ben varım, fakar eğer ekonomik zirveyi görmeye bir imza töreni uzaklıkta olduğumuzu düşünüyorsak kendimizle dalga geçiyoruz. Ekonomik büyümeyi tekrar kazanmak için çok daha derin ve büyük meseleler var” dedi.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton yönetiminde Hazine Bakanı, Eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminde ise Ekonomik Danışman olan Harvard Üniversitesi Profesörü Larry Summers, her iki taraf da anlaşmayı planladıkları şekiklde imzalasalar dahi, bu iki ülke arasında küresel ekonomi üzerinde ciddi ağırlığı olan büyük gerilim ve belirsizlikler mevcut” şeklinde görüş bildirdi.

Larry ayrıca, “ Ticaret tarafındaki belirsizliklere ek olarak, Çin’deki finansal gerginlik ve Avrupa temelli endişelerin de şu anki küresel büyüme üzerinde zayıflatıcı etkileri olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik büyüme ABD-Çin ticaret savaşının başladığı geçen yıldan beri yavaşlıyor. Uluslararası para fonu tarafından geçen ay yayımlanan rapora göre,  ekonominin bu sene geçen sene yüzde 3,6 2017’de ise yüzde 3.8 olan büyümeye karşılık yüzde 3 büyüme göstereceği hesaplandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum